Сунъий интеллект Ўзбекистоннинг ҳар бир мактабига қадам қўймоқда
Мамлакат янги авлод рақамли етакчиларини тайёрлаш бўйича кенг кўламли ташаббуслар сериясини ишга туширмоқда
Ўзбекистон энг йирик таълим трансформацияси ҳақида эълон қилди: сунъий интеллект мамлакатнинг ҳар бир мактабида таълимнинг бир қисмига айланади. Халқаро форумда президент Шавкат Мирзиёев ҳар йили «Ёшлар учун сунъий интеллект ойлиги»ни ўтказишни таклиф қилди — мактаб ўқувчилари, талабалар ва ёш мутахассислар учун танловлар, хакатонлар, семинарлар ва таълим лойиҳалари билан. Шу билан бирга, ўқувчилар ўртасида янги сунъий интеллект стартаплари танлови бошланади, унинг ғолиблари сунъий интеллект мактаб лабораторияларини оладилар.
Стратегия ёшларни замонавий рақамли кўникмаларга кенг кўламли ўқитишга мўлжалланган «5 миллион сунъий интеллект етакчилари» дастурини ўз ичига олади. 2030 йилга келиб сунъий интеллект соҳасидаги ихтисослаштирилган дастурлар бўйича 4,75 миллион ўқувчи ва талаба, 150 минг ўқитувчи ва 100 минг давлат хизматчисини тайёрлаш режалаштирилган. Шундай қилиб, мамлакат келажакдаги технологик иқтисодиёт учун тизимли кадрлар захирасини шакллантирмоқда.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Nvidia билан йирик ҳамкорликни йўлга қўймоқда: сунъий интеллект вазифалари учун суперкомпьютер кластери яратилади, Кремний водийсида эса технологияларни трансфер қилиш бўйича миллий офис очилади. Сунъий интеллект дастурлари бутун мамлакат бўйлаб «Келажак марказлари»да жорий этила бошлайди, бу эса янги рақамли экотизимни шакллантиришни тезлаштириши ва Ўзбекистоннинг жаҳон технологик ташаббуслари харитасидаги мавқеини мустаҳкамлаши керак.

ИИ шагает в каждую школу Узбекистана
Узбекистан объявил о крупнейшей образовательной трансформации: искусственный интеллект станет частью обучения в каждой школе страны. На международном форуме президент Шавкат Мирзиёев предложил ежегодно проводить «Месяц искусственного интеллекта для молодежи» — с конкурсами, хакатонами, семинарами и образовательными проектами для школьников, студентов и молодых специалистов. Одновременно стартует новый конкурс ИИ-стартапов среди учеников, победители которого получат школьные лаборатории искусственного интеллекта.
Стратегия включает программу «5 миллионов лидеров искусственного интеллекта», рассчитанную на масштабное обучение молодежи современным цифровым навыкам. К 2030 году планируется подготовить 4,75 млн учащихся и студентов, 150 тыс. преподавателей и 100 тыс. госслужащих по специализированным программам в сфере ИИ. Таким образом, страна формирует системный кадровый резерв для будущей технологической экономики.
Параллельно Узбекистан разворачивает крупное сотрудничество с Nvidia: будет создан суперкомпьютерный кластер для задач ИИ, а в Кремниевой долине откроется национальный офис трансфера технологий. Программы искусственного интеллекта начнут внедряться в «Центрах будущего» по всей стране, что должно ускорить формирование новой цифровой экосистемы и укрепить позиции Узбекистана на карте мировых технологических инициатив.