Сунъий интеллект Ўзбекистоннинг ҳар бир мактабига қадам қўймоқда
Мамлакат янги авлод рақамли етакчиларини тайёрлаш бўйича кенг кўламли ташаббуслар сериясини ишга туширмоқда
Ўзбекистон энг йирик таълим трансформацияси ҳақида эълон қилди: сунъий интеллект мамлакатнинг ҳар бир мактабида таълимнинг бир қисмига айланади. Халқаро форумда президент Шавкат Мирзиёев ҳар йили «Ёшлар учун сунъий интеллект ойлиги»ни ўтказишни таклиф қилди — мактаб ўқувчилари, талабалар ва ёш мутахассислар учун танловлар, хакатонлар, семинарлар ва таълим лойиҳалари билан. Шу билан бирга, ўқувчилар ўртасида янги сунъий интеллект стартаплари танлови бошланади, унинг ғолиблари сунъий интеллект мактаб лабораторияларини оладилар.
Стратегия ёшларни замонавий рақамли кўникмаларга кенг кўламли ўқитишга мўлжалланган «5 миллион сунъий интеллект етакчилари» дастурини ўз ичига олади. 2030 йилга келиб сунъий интеллект соҳасидаги ихтисослаштирилган дастурлар бўйича 4,75 миллион ўқувчи ва талаба, 150 минг ўқитувчи ва 100 минг давлат хизматчисини тайёрлаш режалаштирилган. Шундай қилиб, мамлакат келажакдаги технологик иқтисодиёт учун тизимли кадрлар захирасини шакллантирмоқда.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Nvidia билан йирик ҳамкорликни йўлга қўймоқда: сунъий интеллект вазифалари учун суперкомпьютер кластери яратилади, Кремний водийсида эса технологияларни трансфер қилиш бўйича миллий офис очилади. Сунъий интеллект дастурлари бутун мамлакат бўйлаб «Келажак марказлари»да жорий этила бошлайди, бу эса янги рақамли экотизимни шакллантиришни тезлаштириши ва Ўзбекистоннинг жаҳон технологик ташаббуслари харитасидаги мавқеини мустаҳкамлаши керак.

The country is launching a series of large-scale initiatives to prepare a new generation of digital leaders
Uzbekistan has announced a major educational transformation: artificial intelligence will become part of the curriculum in every school in the country. At the international forum, President Shavkat Mirziyoyev proposed holding an annual "Artificial Intelligence Month for Youth" - with competitions, hackathons, seminars, and educational projects for schoolchildren, students, and young professionals. At the same time, a new AI startup competition is being launched among students, the winners of which will receive school artificial intelligence laboratories.
The strategy includes the "5 Million Artificial Intelligence Leaders" program, designed for large-scale training of young people in modern digital skills. By 2030, it is planned to train 4.75 million students, 150,000 teachers, and 100,000 civil servants in specialized programs in the field of AI. Thus, the country is forming a systematic personnel reserve for the future technological economy.
In parallel, Uzbekistan is launching a major collaboration with Nvidia: a supercomputer cluster will be created for AI tasks, and a national technology transfer office will open in Silicon Valley. Artificial intelligence programs will begin to be implemented in "Centers of the Future" throughout the country, which should accelerate the formation of a new digital ecosystem and strengthen Uzbekistan's position on the map of global technological initiatives.