O'zbekiston Markaziy banki: sotib olingan valyutaning deyarli yarmi uskunalar va ishlab chiqarishga yo'naltirildi
Valyutaning 49,1 foizi sanoatni rivojlantirishga ketdi
2026-yil yanvar oyida O'zbekistonda sotib olingan xorijiy valyutaning deyarli yarmi ishlab chiqarish sektori uchun uskunalar va tovarlar xarid qilishga yo'naltirildi. Respublika Markaziy banki ma'lumotlariga ko'ra, valyutaning 49,1 foizi sanoatni rivojlantirishga, 25,3 foizi kreditlarni to'lashga, 21,3 foizi esa kundalik talab tovarlari va dori-darmonlarni import qilishga sarflangan.
Mablag'larning kamroq qismi — 0,4 foizi — xorijiy investorlarning daromadlarini repatriatsiya qilish uchun, 3,9 foizi esa boshqa ehtiyojlar uchun ishlatilgan. Regulator market-meykerlarning faolligi oshganini ta'kidladi: 2025-yilda ikki ishtirokchidan ularning soni beshtaga ko'paydi, O'zbekiston valyuta birjasida savdolardagi ulushi esa 18,8 foizdan 34,2 foizga o'sdi.
Shu bilan birga, milliy valyuta volatilligining o'sishi kuzatilmoqda: agar 2025-yil yanvar oyida kurs tebranishlari 0,17-0,21 foizni tashkil etgan bo'lsa, 2026-yil yanvar oyida bu ko'rsatkich 0,43-0,74 foizga o'sdi, bu valyuta bozorida dinamikaning kuchayishini aks ettiradi.

Central Bank of Uzbekistan: Almost Half of Purchased Currency Went to Equipment and Production
In January 2026, almost half of the foreign currency purchased in Uzbekistan was used to purchase equipment and goods for the manufacturing sector. According to the Central Bank of the Republic, 49.1% of the currency went to the development of industry, 25.3% to repay loans, and 21.3% to import everyday goods and medicines.
A smaller portion of the funds — 0.4% — was used to repatriate the income of foreign investors, and 3.9% — for other needs. The regulator noted an increase in the activity of market makers: from two participants in 2025, their number increased to five, and the share in trading on the Uzbek Currency Exchange increased from 18.8% to 34.2%.
At the same time, there is an increase in the volatility of the national currency: if in January 2025 the exchange rate fluctuations were 0.17–0.21%, then in January 2026 the figure increased to 0.43–0.74%, reflecting the strengthening of dynamics in the foreign exchange market.