O'zbekiston Markaziy banki: sotib olingan valyutaning deyarli yarmi uskunalar va ishlab chiqarishga yo'naltirildi
Valyutaning 49,1 foizi sanoatni rivojlantirishga ketdi
2026-yil yanvar oyida O'zbekistonda sotib olingan xorijiy valyutaning deyarli yarmi ishlab chiqarish sektori uchun uskunalar va tovarlar xarid qilishga yo'naltirildi. Respublika Markaziy banki ma'lumotlariga ko'ra, valyutaning 49,1 foizi sanoatni rivojlantirishga, 25,3 foizi kreditlarni to'lashga, 21,3 foizi esa kundalik talab tovarlari va dori-darmonlarni import qilishga sarflangan.
Mablag'larning kamroq qismi — 0,4 foizi — xorijiy investorlarning daromadlarini repatriatsiya qilish uchun, 3,9 foizi esa boshqa ehtiyojlar uchun ishlatilgan. Regulator market-meykerlarning faolligi oshganini ta'kidladi: 2025-yilda ikki ishtirokchidan ularning soni beshtaga ko'paydi, O'zbekiston valyuta birjasida savdolardagi ulushi esa 18,8 foizdan 34,2 foizga o'sdi.
Shu bilan birga, milliy valyuta volatilligining o'sishi kuzatilmoqda: agar 2025-yil yanvar oyida kurs tebranishlari 0,17-0,21 foizni tashkil etgan bo'lsa, 2026-yil yanvar oyida bu ko'rsatkich 0,43-0,74 foizga o'sdi, bu valyuta bozorida dinamikaning kuchayishini aks ettiradi.

ЦБ Узбекистана: почти половина купленной валюты ушла на оборудование и производство
В январе 2026 года почти половина приобретённой иностранной валюты в Узбекистане была направлена на закупку оборудования и товаров для производственного сектора. По данным Центрального банка республики, 49,1% валюты пошли на развитие промышленности, 25,3% — на погашение кредитов, а 21,3% — на импорт товаров повседневного спроса и лекарств.
Меньшая часть средств — 0,4% — использована для репатриации доходов иностранных инвесторов, а 3,9% — на прочие нужды. Регулятор отметил рост активности маркет-мейкеров: с двух участников в 2025 году их число увеличилось до пяти, а доля в торгах на Узбекской валютной бирже выросла с 18,8% до 34,2%.
Одновременно наблюдается рост волатильности национальной валюты: если в январе 2025 года колебания курса составляли 0,17–0,21%, то в январе 2026-го показатель вырос до 0,43–0,74%, отражая усиление динамики на валютном рынке.