O'zbekiston energetika transformatsiyasi yo'lida
O'zbekiston energetikaning keng ko'lamli transformatsiyasi oldida turibdi: amaldagi tizim o'sib borayotgan talab va eskirgan infratuzilmaga dosh bera olmayapti.
Yevroosiyo taraqqiyot bankining hisobotiga ko'ra, o'rnatilgan quvvat 21,259 GVtni tashkil etadi, ammo aholi jon boshiga iste'mol qilish jahon darajasidan 2 baravar past. Shu bilan birga, energiya balansi hali ham gazga bog'liq bo'lib, unga ishlab chiqarishning qariyb 74 foizi to'g'ri keladi.
Vaziyatni eskirgan tarmoqlar va yuqori yo'qotishlar - 17,8% gacha, shuningdek, so'nggi yillarda gaz qazib olishning 27% ga kamayishi yanada og'irlashtiradi. Shu bilan birga, talab o'sishda davom etmoqda: 2030 yilga kelib u 37% dan ko'proqqa oshadi. Aynan shu omillar 2023 yil qishida energiya inqiroziga olib keldi va tizimning zaifligini ko'rsatdi.
Bunga javob qayta tiklanuvchi energetika va atom loyihalariga e'tibor qaratish bo'ladi. Hukumat 26 milliard dollarlik 50 dan ortiq loyihani ishga tushirib, 2030 yilga kelib "yashil" ishlab chiqarish ulushini 54% ga yetkazishni rejalashtirmoqda. Shu bilan birga, issiqlik elektr stantsiyalari modernizatsiya qilinmoqda va AES qurilmoqda. Biroq, islohotlarning muvaffaqiyati tarmoqlarni yangilash, tarif siyosati va yangi quvvatlarni energiya tizimiga integratsiya qilish qobiliyatiga bog'liq bo'ladi.

Узбекистан стоит перед масштабной трансформацией энергетики: действующая система уже не справляется с растущим спросом и устаревшей инфраструктурой.
По данным доклада Евразийского банка развития, установленная мощность составляет 21,259 ГВт, однако потребление на душу населения остаётся в 2 раза ниже мирового уровня. При этом энергобаланс по-прежнему зависит от газа, на который приходится почти 74% генерации.
Ситуацию усугубляют изношенные сети и высокие потери — до 17,8%, а также падение добычи газа на 27% за последние годы. На этом фоне спрос продолжает расти: к 2030 году он увеличится более чем на 37%. Именно эти факторы уже привели к энергокризису зимой 2023 года, показав уязвимость системы.
Ответом станет ставка на возобновляемую энергетику и атомные проекты. Власти планируют довести долю «зелёной» генерации до 54% к 2030 году, запустив более 50 проектов на $26 млрд. Параллельно модернизируются ТЭС и строятся АЭС. Однако успех реформ будет зависеть от обновления сетей, тарифной политики и способности интегрировать новые мощности в энергосистему.