O'zbekistonda 2026-yildan boshlab biznesni 15 daqiqada ro'yxatdan o'tkazish mumkin bo'ladi
2026-yil 1-yanvardan O‘zbekistonda tadbirkorlarni kompleks ro‘yxatga olish tizimi ishga tushadi, bu esa biznesni 15 daqiqada ochish imkonini beradi.
Adliya vazirligi prezident farmoni asosida yangi tartib joriy etilayotgani va u tadbirkorlik faoliyatini yuritish tartib-taomillarini soddalashtirishga qaratilganini ma’lum qildi. Tizim bir nechta davlat xizmatlarini birlashtiradi, shunda tadbirkor turli idoralarga murojaat qilishi va hujjatlarni rasmiylashtirish uchun haftalar sarflashiga to‘g‘ri kelmaydi.
Hukumatning hisob-kitoblariga ko‘ra, modelni joriy etish biznesning ma’muriy xarajatlarini taxminan 90 milliard so‘mga qisqartiradi va davlat organlari bilan o‘zaro aloqa qilish uchun vaqt xarajatlarini yiliga 15 kungacha kamaytiradi.
Kompleks ro‘yxatga olish bir vaqtning o‘zida yetti xizmatni taqdim etishni nazarda tutadi:
• Elektron raqamli imzoni rasmiylashtirish;
• Bank hisoblarini ochish va faollashtirish uchun ariza topshirish;
• Ayrim faoliyat turlari bo‘yicha litsenziya, ruxsatnoma yoki xabarnoma olish uchun so‘rov yuborish;
• Ko‘chmas mulkni ijaraga olish shartnomasini tuzish;
• QQS to‘lovchining guvohnomasini olish;
• Nazorat-kassa mashinalarini soliq organlarida ro‘yxatdan o‘tkazgan holda onlayn xarid qilish;
• Yuridik shaxs rahbarini tayinlash va uni «Yagona milliy mehnat tizimi» idoralararo tizimida hisobga qo‘yish.
Tadbirkor har bir xizmatdan o‘z xohishiga ko‘ra foydalanishi mumkin. Tanlangan pozitsiyalar uchun to‘lov yagona QR-kod orqali amalga oshiriladi.

In Uzbekistan, it will be possible to register a business in 15 minutes from 2026
From January 1, 2026, a comprehensive registration system for entrepreneurs will be launched in Uzbekistan, allowing a business to be opened in 15 minutes.
The Ministry of Justice announced that the new procedure is being introduced on the basis of a presidential decree and is aimed at simplifying business procedures. The system will combine several public services at once, so that the entrepreneur does not have to contact different departments and spend weeks processing documents.
According to government estimates, the introduction of the model will reduce the administrative costs of business by about 90 billion soums and reduce the time spent on interaction with government bodies to 15 days per year.
Comprehensive registration provides for the simultaneous provision of seven services:
• Registration of an electronic digital signature;
• Filing an application for opening and activating bank accounts;
• Sending a request for obtaining a license, permit or notification for certain types of activities;
• Conclusion of a real estate lease agreement;
• Obtaining a VAT payer certificate;
• Online purchase of cash registers with their registration in tax authorities;
• Appointment of the head of a legal entity and registration in the interdepartmental system "Unified National Labor System".
The entrepreneur will be able to use each service at will. Payment for selected items will be available through a single QR code.