O'zbekistonda 2026-yildan boshlab biznesni 15 daqiqada ro'yxatdan o'tkazish mumkin bo'ladi
2026-yil 1-yanvardan O‘zbekistonda tadbirkorlarni kompleks ro‘yxatga olish tizimi ishga tushadi, bu esa biznesni 15 daqiqada ochish imkonini beradi.
Adliya vazirligi prezident farmoni asosida yangi tartib joriy etilayotgani va u tadbirkorlik faoliyatini yuritish tartib-taomillarini soddalashtirishga qaratilganini ma’lum qildi. Tizim bir nechta davlat xizmatlarini birlashtiradi, shunda tadbirkor turli idoralarga murojaat qilishi va hujjatlarni rasmiylashtirish uchun haftalar sarflashiga to‘g‘ri kelmaydi.
Hukumatning hisob-kitoblariga ko‘ra, modelni joriy etish biznesning ma’muriy xarajatlarini taxminan 90 milliard so‘mga qisqartiradi va davlat organlari bilan o‘zaro aloqa qilish uchun vaqt xarajatlarini yiliga 15 kungacha kamaytiradi.
Kompleks ro‘yxatga olish bir vaqtning o‘zida yetti xizmatni taqdim etishni nazarda tutadi:
• Elektron raqamli imzoni rasmiylashtirish;
• Bank hisoblarini ochish va faollashtirish uchun ariza topshirish;
• Ayrim faoliyat turlari bo‘yicha litsenziya, ruxsatnoma yoki xabarnoma olish uchun so‘rov yuborish;
• Ko‘chmas mulkni ijaraga olish shartnomasini tuzish;
• QQS to‘lovchining guvohnomasini olish;
• Nazorat-kassa mashinalarini soliq organlarida ro‘yxatdan o‘tkazgan holda onlayn xarid qilish;
• Yuridik shaxs rahbarini tayinlash va uni «Yagona milliy mehnat tizimi» idoralararo tizimida hisobga qo‘yish.
Tadbirkor har bir xizmatdan o‘z xohishiga ko‘ra foydalanishi mumkin. Tanlangan pozitsiyalar uchun to‘lov yagona QR-kod orqali amalga oshiriladi.

В Узбекистане с 2026 года можно будет зарегистрировать бизнес за 15 минут
С 1 января 2026 года в Узбекистане заработает система комплексной регистрации предпринимателей, позволяющая открыть бизнес за 15 минут.
Министерство юстиции сообщило, что новый порядок вводится на основании указа президента и направлен на упрощение процедур ведения предпринимательской деятельности. Система объединит сразу несколько госуслуг, чтобы предпринимателю не приходилось обращаться в разные ведомства и тратить недели на оформление документов.
По оценкам правительства, внедрение модели сократит административные расходы бизнеса примерно на 90 млрд сумов и уменьшит временные затраты на взаимодействие с государственными органами до 15 дней в год.
Комплексная регистрация предусматривает одновременное предоставление семи услуг:
• Оформление электронной цифровой подписи;
• Подача заявления для открытия и активации банковских счетов;
• Направление запроса на получение лицензии, разрешения или уведомления по отдельным видам деятельности;
• Заключение договора аренды недвижимости;
• Получение свидетельства плательщика НДС;
• Онлайн-покупка контрольно-кассовых машин с их регистрацией в налоговых органах;
• Назначение руководителя юридического лица и постановка его на учет в межведомственной системе «Единая национальная система труда».
Каждой услугой предприниматель сможет воспользоваться по желанию. Оплата выбранных позиций будет доступна через единый QR-код.