Vazirlar Mahkamasining qarori viza oluvchilar toifalarini aniqlashtiradi va yuqori malakali kadrlarni tayyorlashni qo'llab-quvvatlash choralarini joriy etadi.
O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi 2025-yil 21-noyabrda xorijiy mutaxassislarga va startap ishtirokchilariga "IT-viza" berish tartibini takomillashtirish to'g'risida qaror qabul qildi. Qaror "O'zbekiston - 2030" strategiyasi doirasida qabul qilingan bo'lib, IT-xizmatlar eksportini oshirish va xalqaro ekspertlarni jalb qilishga qaratilgan.
Hujjatga ko'ra, "IT-viza" startap loyihalarining xorijiy asoschilari va ishtirokchilariga beriladi. Shuningdek, axborot texnologiyalari sohasida fan nomzodi, PhD yoki DSc ilmiy darajalariga ega bo'lgan mutaxassislar va o'qituvchilar ham viza olishlari mumkin. IT-park rezidenti bo'lgan yuridik shaxsning yagona ijro etuvchi organi yoki kollegial ijro etuvchi organi raisi vazifasini bajaruvchi jismoniy shaxslar, shuningdek ularning o'rinbosarlari ham vizani rasmiylashtirish huquqiga ega.
Qaror yuqori malakali, xalqaro darajadagi mutaxassislarni tayyorlashga qaratilgan qo'shimcha choralarni nazarda tutadi. IT-sektorini qo'llab-quvvatlash va uning eksport salohiyatini mustahkamlash uchun maqsadli kreditlar berish mexanizmi joriy etilmoqda.
Rasmiylar yangilangan qoidalar O'zbekistonning texnologik innovatsiyalar bo'yicha mintaqaviy markaz sifatidagi pozitsiyasini mustahkamlashi va mahalliy IT-industriyasini rivojlantirish uchun ko'proq xorijiy mutaxassislarni jalb qilishi kerakligini ta'kidlamoqda.

Постановление Кабинета Министров уточняет категории получателей визы и вводит меры поддержки подготовки высококвалифицированных кадров.
Кабинет Министров Узбекистана 21 ноября 2025 года принял постановление, которое совершенствует порядок выдачи «IT-визы» иностранным специалистам и участникам стартапов. Решение принято в рамках стратегии «Узбекистан – 2030» и направлено на рост экспорта IT-услуг и привлечение международных экспертов.
Согласно документу, «IT-виза» предоставляется иностранным основателям и участникам стартап-проектов. Получателями также могут стать специалисты и преподаватели, имеющие научные степени кандидата наук, PhD или DSc в сфере информационных технологий, полученные в ведущих зарубежных университетах. Право на оформление визы получают физические лица, выполняющие функции единоличного исполнительного органа или председателя коллегиального исполнительного органа юридического лица — резидента IT-парка, а также их заместители.
Постановление предусматривает дополнительные меры, направленные на подготовку высококвалифицированных специалистов международного уровня. Для поддержки IT-сектора и укрепления его экспортного потенциала вводится механизм целевого предоставления кредитов.
Власти отмечают, что обновлённые правила должны усилить позиции Узбекистана как регионального центра технологических инноваций и привлечь больше зарубежных специалистов для развития отечественной IT-индустрии.