O'zbekiston Dubai Airshow 2025da kosmik sohada xalqaro hamkorlikni kengaytirmoqda
Uzcosmos delegatsiyasi 16-21-noyabr kunlari Dubayda boʻlib oʻtgan Dubai Airshow 2025 koʻrgazmasida ishtirok etdi. Ko'rgazma an'anaviy tarzda aviatsiya, kosmik va mudofaa sanoatining asosiy kompaniyalarini birlashtiradi hamda xalqaro loyihalar va texnologik hamkorlikni muhokama qilish uchun platforma bo'lib xizmat qiladi.
Tashrif davomida Uzcosmos vakillari BAA Kosmik agentligi bosh direktori Salem Buti Al Kubaysi bilan muzokaralar o'tkazdi. Qo'shma sun'iy yo'ldoshlar va komponentlar ishlab chiqish, tajriba almashish va kosmik diplomatiyani rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Delegatsiya, shuningdek, Muhammad bin Rashid nomidagi Kosmik markazga (MBRSC) tashrif buyurib, u yerda sun'iy yo'ldoshlarni loyihalash, masofadan zondlash ma'lumotlarini qayta ishlash va startaplar ekotizimi bilan tanishdi. Uchrashuvlar yakunida tomonlar ilmiy-texnik loyihalarda hamkorlik to'g'risidagi bitimni tayyorlashga kelishib oldilar.
Uzcosmos, shuningdek, tijorat orbital stansiyalari, boshqariladigan missiyalar va astronavtlarni tayyorlash sohasida ishlaydigan Amerika kompaniyalari VAST Space va Axiom Space bilan muzokaralar o'tkazdi. Texnologiyalarni o'tkazish, qo'shma tadqiqotlar o'tkazish va kadrlar dasturlarini rivojlantirish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Yaponiya kompaniyasi Terra Drone bilan uchrashuv doirasida aniq dehqonchilik, havoda ishlov berish va qishloq xo'jaligi yerlarini monitoring qilishda agrodronlardan foydalanish uchun qo'shma korxona tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Ko'rgazmada ishtirok etish yakunlari bo'yicha O'zbekistonning global kosmik ekotizimga integratsiyalash, yuqori texnologiyalar sohasida kompetensiyalarni oshirish va mamlakatning ilmiy-texnik salohiyatini mustahkamlashi kerak bo'lgan xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga intilishi ta'kidlandi.

Uzbekistan expands international cooperation in the space sector at Dubai Airshow 2025
The Uzcosmos delegation participated in Dubai Airshow 2025, which took place from November 16 to 21 in Dubai. The exhibition traditionally brings together key companies in the aviation, space and defense industries and serves as a platform for discussing international projects and technological interaction.
During the visit, representatives of Uzcosmos held negotiations with Salem Butti Al Qubaisi, Director General of the UAE Space Agency. They discussed joint development of satellites and components, exchange of experience and development of space diplomacy. The delegation also visited the Mohammed bin Rashid Space Centre (MBRSC), where they learned about satellite design, remote sensing data processing and the startup ecosystem. Following the meetings, the parties agreed to prepare an agreement on cooperation in scientific and technical projects.
Uzcosmos also held negotiations with the American companies VAST Space and Axiom Space, which operate in the field of commercial orbital stations, manned missions and astronaut training. The possibilities of technology transfer, joint research and development of personnel programs were discussed.
During the meeting with the Japanese company Terra Drone, the creation of a joint venture for the use of agrodrones in precision agriculture, aerial processing and monitoring of agricultural land was discussed.
Following the participation in the exhibition, the desire of Uzbekistan to integrate into the global space ecosystem, increase competence in high technologies and develop international partnerships, which should strengthen the scientific and technical potential of the country, was emphasized.