Uzum fintech kompaniyasi Amerika jamg‘armasi VR Capitaldan 300 milliard so‘m — taxminan 25 million dollar jalb qilganini e’lon qildi. Rivojlanayotgan bozorlardagi eng yirik xalqaro investorlardan biri bo‘lgan jamg‘arma Uzumga ikkinchi marta sarmoya kiritmoqda, bu O‘zbekiston raqamli iqtisodiyotining barqaror dinamikasining tasdig‘i sifatida qaraladi.
Uzumning xabar berishicha, yangi moliyalashtirish kompaniyaning asosiy fintech yo‘nalishlarini rivojlantirishni tezlashtiradi. Raqamli bank, to‘lov infratuzilmasi va iste’mol kreditlari ustuvor hisoblanadi. Kompaniya mahalliy infratuzilmaga tayanib va millionlab foydalanuvchilar uchun moliyaviy inklyuziya darajasini oshirib, hamyonbop va masshtablashadigan moliyaviy xizmatlarni yaratishda davom etishini ta’kidlaydi.
Milliy valyutada investitsiyalarni jalb qilishning muhimligi alohida ta’kidlangan. Uzumning fikricha, bu so‘mning xalqaro hisob-kitoblardagi rolini kuchaytiradi va mamlakatda korporativ moliyalashtirishning barqarorligini qo‘llab-quvvatlaydi.

Финтех-компания Uzum объявила о привлечении 300 млрд сумов — около $25 млн — от американского фонда VR Capital. Фонд, являющийся одним из крупнейших международных инвесторов на развивающихся рынках, уже второй раз инвестирует в Uzum, что рассматривается как подтверждение устойчивой динамики цифровой экономики Узбекистана.
В Uzum сообщают, что новое финансирование ускорит развитие ключевых финтех-направлений компании. В приоритете — цифровой банкинг, платёжная инфраструктура и потребительское кредитование. Компания отмечает, что будет продолжать создавать доступные и масштабируемые финансовые сервисы, опираясь на локальную инфраструктуру и повышая уровень финансовой включённости для миллионов пользователей.
Отдельно подчёркивается важность привлечения инвестиций в национальной валюте. По оценке Uzum, это усиливает роль сума в международных расчётах и поддерживает устойчивость корпоративного финансирования в стране.
Экосистемой Uzum пользуются около 20 млн жителей Узбекистана. Компания намерена и дальше развивать крупнейшую цифровую платформу страны, улучшая качество сервисов и содействуя цифровой трансформации экономики.