O'zbekiston Samarkand-2028 kosmik apparati loyihasini taqdim etdi - bu birinchi marta sun'iy intellekt moduli bilan jihozlangan Yerning masofadan zondlash sun'iy yo'ldoshidir. Tashabbus prezident Shavkat Mirziyoyev huzuridagi yig'ilishda taqdim etildi, unda iqtisodiyotning asosiy tarmoqlarida sun'iy intellektdan foydalanishni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Sun'iy yo'ldosh suratlar va kuzatuv ma'lumotlarini avtomatik qayta ishlash uchun ixtisoslashtirilgan sun'iy intellekt modulini oladi. Rejalashtirilishicha, algoritmlar atmosfera havosining sifatini baholaydi, qishloq xo'jaligi erlari, o'rmon massivlarining holatini kuzatib boradi va mamlakat ekotizimlaridagi o'zgarishlarni tezkorlik bilan aniqlaydi. Bu tabiatni muhofaza qilish va agrar sohalarda qaror qabul qilishni sezilarli darajada tezlashtirishi kerak.
Kosmik loyihadan tashqari, sun'iy intellekt boshqa yo'nalishlarga ham joriy etilmoqda. Ta'lim sohasida pedagoglar uchun virtual yordamchi bilan platforma, shuningdek, raqamlashtirish bo'yicha maslahatchilarni tayyorlash dasturi tayyorlanmoqda. Transportda sun'iy intellekt texnologiyalari yo'l harakati qoidalarini buzilishini qayd etadi va vagonlarning holatini monitoring qilish orqali temir yo'l avariyalarining oldini oladi. Prezident barcha tashabbuslarni amalga oshirishni tezlashtirishni topshirdi va ularning mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish uchun strategik ahamiyatini ta'kidladi.

Узбекистан представил проект космического аппарата Samarkand-2028 — спутника дистанционного зондирования Земли, который впервые оснастят модулем искусственного интеллекта. Инициативу представили на совещании у президента Шавката Мирзиёева, где обсуждалось расширение применения ИИ в ключевых секторах экономики.
Спутник получит специализированный ИИ-модуль для автоматической обработки снимков и данных наблюдений. Планируется, что алгоритмы будут оценивать качество атмосферного воздуха, отслеживать состояние сельхозугодий, лесных массивов и оперативно выявлять изменения в экосистемах страны. Это должно заметно ускорить принятие решений в природоохранной и аграрной сферах.
Помимо космического проекта, ИИ внедряют и в других направлениях. В образовании готовится платформа с виртуальным помощником для педагогов, а также программа подготовки советников по цифровизации. В транспорте технологии ИИ будут фиксировать нарушения ПДД и предупреждать железнодорожные аварии через мониторинг состояния вагонов. Президент поручил ускорить реализацию всех инициатив, подчеркнув их стратегическое значение для социально-экономического развития страны.