Google Gemini o'zbek tilida gapirdi
Google Gemini sun’iy intellekt platformasi rasman o‘zbek tilini qo‘llab-quvvatladi. Ishga tushirish haqida O‘zbekiston Raqamli texnologiyalar vazirligi Toshkentda bo‘lib o‘tgan «Sun’iy intellekt davrida yetakchilik» panel munozarasida ma’lum qildi. Google Cloud vakili Marina Junichning tasdiqlashicha, yangi til opsiyasi allaqachon foydalanuvchilar uchun mavjud.
O‘zbek tilining qo‘shilishi mamlakatning raqamli ekotizimi uchun muhim qadam bo‘ldi. Endi mutaxassislar, tadbirkorlar va oddiy foydalanuvchilar Gemini mahsulotlari bilan til to‘sig‘isiz to‘liq ishlashlari mumkin, bu esa mashinani o‘rganish, avtomatlashtirish va mijozlarga xizmat ko‘rsatish sohasidagi mahalliy loyihalar imkoniyatlarini sezilarli darajada kengaytiradi.
Tadbirda O‘zbekistonda raqamli transformatsiya drayverlari va xalqaro hamkorlik istiqbollari ham muhokama qilindi. Mutaxassislar dunyodagi eng ilg‘or sun’iy intellekt platformalaridan birida o‘zbek tilini qo‘llab-quvvatlashni mamlakatning global raqamli infratuzilmaga o‘sib borayotgan integratsiyasining ramzi deb atashmoqda.

Google Gemini заговорил по-узбекски
Платформа искусственного интеллекта Google Gemini официально получила поддержку узбекского языка. О запуске сообщило Министерство цифровых технологий Узбекистана на панельной дискуссии «Лидерство в эпоху искусственного интеллекта» в Ташкенте. Представитель Google Cloud Марина Жунич подтвердила, что новая языковая опция уже доступна пользователям.
Добавление узбекского языка стало важным шагом для цифровой экосистемы страны. Теперь специалисты, предприниматели и обычные пользователи могут полноценно работать с продуктами Gemini без языового барьера, что значительно расширяет возможности локальных проектов в сфере машинного обучения, автоматизации и клиентских сервисов.
На мероприятии также обсуждались драйверы цифровой трансформации Узбекистана и перспективы международного сотрудничества. Поддержка узбекского языка в одной из самых продвинутых ИИ-платформ мира специалисты называют символом растущей интеграции страны в глобальную цифровую инфраструктуру.