O'zbekistonda Toshkent yo'l harakatini tashkil etish yangi markazining vakolatlari belgilandi. Prezidentning 4-dekabrdagi qaroriga ko'ra, Yo'l harakatini tashkil etish markazi 2026-yil 1-iyuldan boshlab ishlay boshlaydi va transport harakati, qoidabuzarliklarni nazorat qilish va poytaxtning yo'l infratuzilmasini raqamli boshqarish uchun mas'ul bo'lgan yagona muvofiqlashtiruvchi organ bo'ladi.
Markazning asosiy vazifalari transport oqimini monitoring qilish, piyodalar harakatini nazorat qilish, tirbandliklarning oldini olish va xavfsizlikni oshirishni o'z ichiga oladi. Buning uchun Yo'l harakatini tashkil etish markazi kameralar, datchiklar va boshqa manbalardan ma'lumotlarga kirish huquqiga ega bo'ladi va Toshkent bo'ylab yo'l harakati to'g'risidagi yagona ma'lumotlar bazasini shakllantiradi. Markaz, shuningdek, ko'cha infratuzilmasini boshqarish bilan shug'ullanadi: tezlikni cheklash va to'xtash joylari sxemalarini rejalashtirishdan tortib, jamoat transporti yo'nalishlarini ishlab chiqish va piyodalar zonalarini loyihalashtirishgacha.
Muhim vazifa - bu yangi harakat sxemalarini joriy etilishidan oldin sinovdan o'tkazishga imkon beradigan matematik modellashtirish bo'ladi. Yo'l harakatini tashkil etish markazi tezlik rejimlarini o'rnatishi, transportning ayrim turlari harakatini cheklashi, ta'mirlash ishlarini tartibga solishi, mashinalarning og'irlik va gabarit parametrlarini nazorat qilishi va qoidabuzarliklarni qayd etish kameralarining joylashuvini aniqlashi mumkin. Organ barcha transport operatorlarini, shu jumladan tashuvchilar va ijara xizmatlarini muvofiqlashtiradi, shuningdek pullik to'xtash joylarini boshqaradi.

Uzbekistan has defined the powers of the new Traffic Management Center of Tashkent. According to the presidential decree of December 4, the UTMC will start operating on July 1, 2026 and will become a single coordinating body that will be responsible for traffic, control over violations and digital management of the capital's road infrastructure.
The main tasks of the center include monitoring traffic flows, controlling pedestrian traffic, preventing congestion and improving safety. To do this, the UTMC will have access to data from cameras, sensors and other sources, forming a unified database of road information for Tashkent. The center will also manage street infrastructure: from planning speed limits and parking schemes to developing public transport routes and designing pedestrian zones.
An important function will be mathematical modeling, which will allow testing new traffic patterns before their implementation. The UTMC will be able to set speed limits, restrict the movement of certain types of transport, regulate repair work, control the weight and size parameters of vehicles and determine the location of cameras for recording violations. The body will coordinate all transport operators, including carriers and rental services, as well as manage paid parking.