O'zbekistonda dorixonalar majburiy elektron retseptlarga o'tmoqda
2025 yil 10 dekabrdan boshlab Toshkent shahri va 15 ta pilot tuman dorixonalari "Elektron retsept" moduliga ulanishi va retsept bo'yicha dori vositalari savdosi haqidagi ma'lumotlarni real vaqt rejimida uzatishi shart. Ushbu talab Vazirlar Mahkamasining 2025 yil 8 sentyabrdagi dori vositalari va tibbiy buyumlarni chakana sotishni litsenziyalash pasportini yangilagan qarori bilan belgilangan.
Yangi tizim 2026 yil oxirigacha butun mamlakatni qamrab olishi kerak. U joriy etilgandan so'ng, bir qator dori vositalarini rasmiylashtirish va berish faqat shifokor elektron bazaga kiritadigan retsept bo'yicha amalga oshiriladi. Shu tariqa davlat noqonuniy sotuvning oldini olish va o'z-o'zini davolash xavfini kamaytirish uchun dori vositalari aylanmasi ustidan nazoratni kuchaytiradi.
Farmatsevtlarga retseptsiz retsept bo'yicha dori vositalarini berish qonunbuzarlik ekanligi eslatib o'tiladi. Fuqarolarga esa shifokor tomonidan shakllantirilgan elektron retsept bilan dorixonalarga murojaat qilish tavsiya etiladi, bu tizimni yanada shaffof qilishi va dori vositalaridan foydalanish xavfsizligini oshirishi kerak.

В Узбекистане аптеки переходят на обязательные электронные рецепты
С 10 декабря 2025 года аптеки Ташкента и 15 пилотных районов обязаны подключиться к модулю «Электронный рецепт» и передавать данные о продажах рецептурных препаратов в режиме реального времени. Это требование закреплено постановлением Кабмина от 8 сентября 2025 года, которым обновлён паспорт лицензирования для розничной продажи лекарств и медицинских изделий.
Новая система должна охватить всю страну до конца 2026 года. После её внедрения оформление и отпуск ряда лекарственных средств будет возможен только по рецепту, который врач вводит в электронную базу. Таким образом государство усиливает контроль над оборотом медикаментов, чтобы избежать неправомерной продажи и снизить риски самолечения.
Фармацевтам напоминают, что отпуск рецептурных препаратов без рецепта остаётся нарушением закона. Гражданам же рекомендуют обращаться в аптеки исключительно с электронным рецептом, сформированным врачом, что должно сделать систему более прозрачной и повысить безопасность применения лекарств.