O'zbekistonda dorixonalar majburiy elektron retseptlarga o'tmoqda
2025 yil 10 dekabrdan boshlab Toshkent shahri va 15 ta pilot tuman dorixonalari "Elektron retsept" moduliga ulanishi va retsept bo'yicha dori vositalari savdosi haqidagi ma'lumotlarni real vaqt rejimida uzatishi shart. Ushbu talab Vazirlar Mahkamasining 2025 yil 8 sentyabrdagi dori vositalari va tibbiy buyumlarni chakana sotishni litsenziyalash pasportini yangilagan qarori bilan belgilangan.
Yangi tizim 2026 yil oxirigacha butun mamlakatni qamrab olishi kerak. U joriy etilgandan so'ng, bir qator dori vositalarini rasmiylashtirish va berish faqat shifokor elektron bazaga kiritadigan retsept bo'yicha amalga oshiriladi. Shu tariqa davlat noqonuniy sotuvning oldini olish va o'z-o'zini davolash xavfini kamaytirish uchun dori vositalari aylanmasi ustidan nazoratni kuchaytiradi.
Farmatsevtlarga retseptsiz retsept bo'yicha dori vositalarini berish qonunbuzarlik ekanligi eslatib o'tiladi. Fuqarolarga esa shifokor tomonidan shakllantirilgan elektron retsept bilan dorixonalarga murojaat qilish tavsiya etiladi, bu tizimni yanada shaffof qilishi va dori vositalaridan foydalanish xavfsizligini oshirishi kerak.

Pharmacies in Uzbekistan to switch to mandatory e-prescriptions
From December 10, 2025, pharmacies in Tashkent and 15 pilot districts are required to connect to the "Electronic Prescription" module and transmit data on the sale of prescription drugs in real time. This requirement is stipulated by the Cabinet of Ministers resolution of September 8, 2025, which updated the licensing passport for the retail sale of medicines and medical devices.
The new system should cover the entire country by the end of 2026. After its implementation, the registration and dispensing of a number of medicines will only be possible with a prescription that the doctor enters into the electronic database. Thus, the state is strengthening control over the circulation of medicines in order to avoid illegal sales and reduce the risks of self-medication.
Pharmacists are reminded that dispensing prescription drugs without a prescription remains a violation of the law. Citizens are advised to contact pharmacies exclusively with an electronic prescription issued by a doctor, which should make the system more transparent and improve the safety of drug use.