Sun'iy intellekt ortiqcha xarajatlar o'rniga: O'zbekiston qurilish materiallari narxini arzonlashtirishga milliardlab sarmoya kiritadi
Rasmiylar raqamlashtirish orqali mahsulot tannarxini 5-10 foizga qisqartirishni rejalashtirmoqda
O'zbekistonda sun'iy intellekt texnologiyalari va avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimlarini joriy etish orqali qurilish materiallari tannarxini pasaytirishni maqsad qilgan. Rasmiylarning fikricha, sun'iy intellektdan foydalanish ishlab chiqarish xarajatlarini 5-10 foizga qisqartirish imkonini beradi. Ushbu choralar 20-noyabr kuni prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o'tkazilgan yig'ilishda taqdim etildi, unda sohani raqamlashtirish masalalari muhokama qilindi.
Texnologik modernizatsiyani rag'batlantirish uchun raqamli yechimlarni joriy etayotgan korxonalarga 2 yil davomida 100 milliard so'm ajratiladi. Energiya samaradorligini oshirishga alohida e'tibor qaratilmoqda: 34 ta ishlab chiqarishda o'tkazilgan energiya auditi yoqilg'i sarfining kamayishini ko'rsatdi, bu joriy etilayotgan yechimlarning iqtisodiy samarasini tasdiqlaydi.
Bundan tashqari, kelgusi yilda energiya tejovchi qurilish materiallari ulushini 25 foizga va 2030-yilga kelib 35 foizga yetkazish maqsadlari qo'yilgan. 2026-yildan boshlab ushbu sohada ilmiy ishlanmalarga 30 milliard so'm yo'naltiriladi. Ushbu qadamlar uy-joy qurilishini rivojlantirish bo'yicha keng ko'lamli rejalar bilan bog'liq, jumladan, har yilgi uy-joy qurilishi hajmini ikki baravar oshirish va ipoteka kreditlashni keskin kengaytirish.

AI Instead of Extra Costs: Uzbekistan to Invest Billions in Cheaper Building Materials
Uzbekistan intends to reduce the cost of building materials by introducing artificial intelligence technologies and automated control systems. According to authorities, the use of AI will reduce production costs by 5-10%. These measures were presented on November 20 at a meeting with President Shavkat Mirziyoyev, where the digitalization of the industry was discussed.
To stimulate technological modernization, 100 billion soums will be allocated to enterprises implementing digital solutions over 2 years. A separate emphasis is placed on increasing energy efficiency: an energy audit of 34 productions has already shown a reduction in fuel consumption, which confirms the economic effect of the implemented solutions.
In addition, goals have been set to increase the share of energy-saving building materials to 25% next year and to 35% by 2030. From 2026, 30 billion soums will be allocated to scientific developments in this area. These steps are linked to large-scale plans for the development of housing construction, including a twofold increase in annual housing commissioning and a sharp expansion of mortgage lending.