O'zbekiston sun'iy intellekt sohasidagi milliy ishlanmalarni global miqyosda ilgari surish uchun Kremniy vodiysida ofis ochadi. Bu haqda prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkentda bo'lib o'tgan sun'iy intellekt bo'yicha xalqaro forumda ma'lum qildi. Yangi ofis o'zbek startaplari va mutaxassislari uchun AQShning yetakchi texnologiya kompaniyalari, investorlari va akseleratorlari bilan to'g'ridan-to'g'ri hamkorlik nuqtasiga aylanadi.
Davlat rahbarining so'zlariga ko'ra, mamlakatning strategik maqsadi texnologiyalar iste'molchisi rolidan ularni yaratuvchi va eksport qiluvchi maqomiga o'tishdir. Hukumat sun'iy intellektni joriy etish yaqin 5 yil ichida O'zbekiston iqtisodiyotiga 10 milliard dollargacha qo'shimcha qiymat olib kelishiga umid qilmoqda. 2030-yilga borib IT-xizmatlar eksportini 5 milliard dollarga yetkazish, shu bilan birga minglab yuqori maoshli ish o'rinlarini yaratish rejalashtirilgan.
Tarmoqning rivojlanishi Nvidia bilan hamkorlikda superkompyuter klasterini ishga tushirish, maktablar va "Kelajak" markazlarida sun'iy intellekt ta'limini joriy etish, shuningdek, Sun'iy intellekt bo'yicha Prezident tanlovi orqali qo'llab-quvvatlanadi. Dastur doirasida har yili 100 nafar istiqbolli mutaxassis AQSh, BAA va Yevropa kompaniyalarida stajirovka o'taydi, sun'iy intellekt strategiyasini umumiy moliyalashtirish hajmi 100 million dollarni tashkil etadi.

Узбекистан откроет офис в Кремниевой долине для продвижения национальных разработок в сфере искусственного интеллекта на глобальном уровне. Об этом заявил президент Шавкат Мирзиёев на международном форуме по ИИ в Ташкенте. Новый офис станет точкой прямого взаимодействия узбекских стартапов и специалистов с ведущими технологическими компаниями, инвесторами и акселераторами США.
По словам главы государства, стратегическая цель страны — перейти от роли потребителя технологий к статусу их создателя и экспортёра. Власти рассчитывают, что внедрение ИИ принесёт экономике Узбекистана до $10 млрд дополнительной стоимости в ближайшие 5 лет. К 2030 году экспорт IT-услуг планируется увеличить до $5 млрд, параллельно создавая тысячи высокооплачиваемых рабочих мест.
Развитие отрасли поддержат запуск суперкомпьютерного кластера совместно с Nvidia, внедрение ИИ-образования в школах и центрах «Келажак», а также Президентский конкурс по искусственному интеллекту. В рамках программы 100 перспективных специалистов ежегодно будут направляться на стажировки в компании США, ОАЭ и Европы, а общий объём финансирования ИИ-стратегии составит $100 млн.