O'zbekistonda Enterprise Uzbekistan markazi ishga tushiriladi
O'zbekistonda Enterprise Uzbekistan raqamli texnologiyalar markazi paydo bo'ladi, u Angliya va Uels normalari va prinsiplariga asoslangan maxsus huquqiy rejimga ega alohida hududga aylanadi. Tegishli farmonni mamlakat prezidenti imzoladi, deb xabar berdi Adliya vazirligi. Yangi IT-markaz yuqori texnologiyali yo'nalishlarni rivojlantirish va raqamli iqtisodiyotga investitsiyalarni jalb qilishga qaratilgan.
Hujjatga ko'ra, Enterprise Uzbekistan mutaxassislari sun'iy intellekt sohasida yechimlarni ishlab chiqish va joriy etish, videoo'yinlar yaratish, shuningdek, IT-konsalting va biznes-jarayonlarni autsorsing qilish bilan shug'ullanadi. Bundan tashqari, markazning vazifalariga kadrlar tayyorlash, raqamli texnologiyalar bilan ishlaydigan mahalliy kompaniyalarni qo'llab-quvvatlash va xalqaro darajadagi raqobatbardosh innovatsion muhitni shakllantirish kiradi.
Loyiha mamlakatni raqamli transformatsiya qilishning kengroq strategiyasiga mos keladi. Avvalroq prezident Shavkat Mirziyoyev barcha asosiy sohalarda - ta'lim va davlat boshqaruvidan tortib iqtisodiyot va xavfsizlikka qadar raqamli yechimlarni jadal joriy etish zarurligi haqida gapirgan edi, bu esa O'zbekistonning global texnologiya bozoridagi o'rnini mustahkamlashi kerak.

В Узбекистане запускают центр Enterprise Uzbekistan
В Узбекистане появится центр цифровых технологий Enterprise Uzbekistan, который станет отдельной территорией со специальным правовым режимом, основанным на нормах и принципах Англии и Уэльса. Соответствующий указ подписал президент страны, сообщили в Министерстве юстиции. Новый IT-центр нацелен на развитие высокотехнологичных направлений и привлечение инвестиций в цифровую экономику.
Согласно документу, специалисты Enterprise Uzbekistan будут заниматься разработкой и внедрением решений в области искусственного интеллекта, созданием видеоигр, а также IT-консалтингом и аутсорсингом бизнес-процессов. Помимо этого, в задачи центра войдут подготовка кадров, поддержка отечественных компаний, работающих с цифровыми технологиями, и формирование конкурентоспособной инновационной среды международного уровня.
Проект вписывается в более широкую стратегию цифровой трансформации страны. Ранее президент Шавкат Мирзиёев заявлял о необходимости ускоренного внедрения цифровых решений во всех ключевых сферах — от образования и государственного управления до экономики и безопасности, что должно усилить позиции Узбекистана на глобальном технологическом рынке.