O‘zbekiston kelgusi yilda qishloq xo‘jaligi ehtiyojlari uchun Xitoydan 50 ta agrodron sotib oladi. Bu haqda prezident Shavkat Mirziyoyev agrar soha vakillari bilan uchrashuvda ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatning har bir hududida kamida 2 tadan dron mobil komplekslarini yaratish rejalashtirilgan bo‘lib, ular fermer xo‘jaliklari va agroklasterlarga xizmat ko‘rsatadi.
Davlat rahbari yangi uchuvchisiz uchish apparatlari yuk ko‘tarish qobiliyati 100 kg dan 250 kg gacha oshirilishini ta’kidladi. Mirziyoyevning ta’kidlashicha, mamlakatda raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt elementlari bilan yechimlarni joriy etayotgan fermerlar va klasterlar soni ortib bormoqda, bu esa allaqachon hosildorlik va agroishlab chiqarish samaradorligining o‘sishiga ta’sir qilmoqda.
Hozirda O‘zbekistonda yuzlab dronlar yer uchastkalari va qishloq xo‘jaligi ekinlarining holatini monitoring qilish uchun ishlatilmoqda, Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzurida esa allaqachon dronlarning ixtisoslashtirilgan markazi tashkil etilgan. DK News ma’lumotlariga ko‘ra, Xitoyning DJI kompaniyasi 2025-yilning noyabriga qadar 200 mingdan ortiq agrodronlarni xorijga yetkazib bergan bo‘lib, ular sug‘orish, o‘simliklarni himoya qilish, shuningdek, chorvachilik va baliqchilikda qo‘llanilmoqda.

Uzbekistan will purchase 50 agricultural drones from China for the needs of agriculture next year. This was announced by President Shavkat Mirziyoyev at a meeting with representatives of the agricultural sector. According to him, it is planned to create at least 2 mobile drone complexes in each region of the country, which will serve farms and agricultural clusters.
The head of state noted that the new drones will receive an increased carrying capacity - from 100 to 250 kg. Mirziyoyev stressed that the number of farmers and clusters implementing digital technologies and solutions with elements of artificial intelligence is growing in the country, which is already reflected in the growth of yields and efficiency of agricultural production.
Currently, hundreds of drones are used in Uzbekistan to monitor land plots and the condition of crops, and a specialized drone center has already been created under the Ministry of Agriculture. According to DK News, by November 2025, the Chinese company DJI had delivered more than 200,000 agricultural drones abroad, which are used for irrigation, plant protection, as well as in animal husbandry and fish farming.