O‘zbekiston kelgusi yilda qishloq xo‘jaligi ehtiyojlari uchun Xitoydan 50 ta agrodron sotib oladi. Bu haqda prezident Shavkat Mirziyoyev agrar soha vakillari bilan uchrashuvda ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatning har bir hududida kamida 2 tadan dron mobil komplekslarini yaratish rejalashtirilgan bo‘lib, ular fermer xo‘jaliklari va agroklasterlarga xizmat ko‘rsatadi.
Davlat rahbari yangi uchuvchisiz uchish apparatlari yuk ko‘tarish qobiliyati 100 kg dan 250 kg gacha oshirilishini ta’kidladi. Mirziyoyevning ta’kidlashicha, mamlakatda raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt elementlari bilan yechimlarni joriy etayotgan fermerlar va klasterlar soni ortib bormoqda, bu esa allaqachon hosildorlik va agroishlab chiqarish samaradorligining o‘sishiga ta’sir qilmoqda.
Hozirda O‘zbekistonda yuzlab dronlar yer uchastkalari va qishloq xo‘jaligi ekinlarining holatini monitoring qilish uchun ishlatilmoqda, Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzurida esa allaqachon dronlarning ixtisoslashtirilgan markazi tashkil etilgan. DK News ma’lumotlariga ko‘ra, Xitoyning DJI kompaniyasi 2025-yilning noyabriga qadar 200 mingdan ortiq agrodronlarni xorijga yetkazib bergan bo‘lib, ular sug‘orish, o‘simliklarni himoya qilish, shuningdek, chorvachilik va baliqchilikda qo‘llanilmoqda.

Узбекистан в следующем году закупит в Китае 50 агродронов для нужд сельского хозяйства. Об этом сообщил президент Шавкат Мирзиёев на встрече с представителями аграрного сектора. По его словам, в каждом регионе страны планируется создать как минимум по 2 мобильных комплекса дронов, которые будут обслуживать фермерские хозяйства и агрокластеры.
Глава государства отметил, что новые беспилотники получат увеличенную грузоподъёмность — с 100 до 250 кг. Мирзиёев подчеркнул, что в стране растёт число фермеров и кластеров, внедряющих цифровые технологии и решения с элементами искусственного интеллекта, что уже отражается на росте урожайности и эффективности агропроизводства.
В настоящее время в Узбекистане сотни дронов используются для мониторинга земельных участков и состояния сельхозкультур, а при Министерстве сельского хозяйства уже создан специализированный центр дронов. По данным DK News, китайская компания DJI к ноябрю 2025 года поставила за рубеж более 200 тыс. агродронов, которые применяются для орошения, защиты растений, а также в животноводстве и рыбоводстве.