Changvon shahrining Masan Janubiy Koreya portida O'zbekiston uchun ishlab chiqarilgan Hyundai Rotem tezyurar poyezdlarining birinchi partiyasini jo'natish bo'yicha rasmiy marosim bo'lib o'tdi. Tadbirda Bosh vazir o'rinbosari Jamshid Xo'jayev boshchiligidagi O'zbekiston delegatsiyasi, Janubiy Koreya hukumati vakillari va Hyundai Rotem kompaniyasi rahbariyati ishtirok etdi.
Yangi poyezdlar "Jaloliddin Manguberdi" nomini oldi va 2026 yilda Toshkent - Urganch - Xiva yo'nalishi bo'ylab harakatlana boshlaydi. Ishga tushirilgandan so'ng, qariyb 1000 km masofa bo'ylab harakatlanish taxminan 7 soatni tashkil etadi, bu esa mintaqalarning transport imkoniyatlarini va mamlakat ichidagi yo'lovchi tashishni sezilarli darajada o'zgartirishi kerak.
Poyezdlarni ishlab chiqarish 2024 yil iyun oyida imzolangan O'zbekiston temir yo'llari bilan tuzilgan shartnoma doirasida amalga oshirilmoqda. Jo'natilgan poyezdlar tezyurar harakatlanuvchi tarkibning yangi parkining birinchi qismi bo'ldi, shu bilan birga kelajakda O'zbekiston yana beshta shunga o'xshash poyezdni sotib olishni rejalashtirmoqda. Loyiha ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish va temir yo'l tizimini raqamlashtirishda muhim bosqich sifatida ko'rilmoqda.

В южнокорейском порту Масан города Чангвон прошла официальная церемония отправки первой партии высокоскоростных поездов Hyundai Rotem, произведённых для Узбекистана. В мероприятии приняли участие делегация Узбекистана во главе с заместителем премьер-министра Жамшидом Ходжаевым, представители правительства Южной Кореи и руководство компании Hyundai Rotem.
Новые поезда получили название «Джалолиддин Мангуберди» и начнут курсировать в 2026 году по маршруту Ташкент — Ургенч — Хива. После запуска движение почти на 1000 км будет занимать около 7 часов, что должно заметно изменить транспортную доступность регионов и пассажирские перевозки внутри страны.
Производство составов ведётся в рамках контракта с Узбекскими железными дорогами, подписанного в июне 2024 года. Отправленные поезда стали первой частью нового парка высокоскоростного подвижного состава, при этом в дальнейшем Узбекистан планирует закупить ещё пять аналогичных поездов. Проект рассматривается как важный этап в развитии двустороннего сотрудничества и цифровизации железнодорожной системы.