O'zbekiston Yevrosiyoning asosiy investitsiya markaziga aylanmoqda
Kapital oqimi 10,7 milliard dollardan oshdi, biznes esa tobora ko'proq sanoat va moliya sohasiga o'tmoqda
O'zbekiston o'zaro investitsiyalar hajmi bo'yicha Yevroosiyo mintaqasida birinchi o'rinni egalladi. Yevroosiyo taraqqiyot banki ma'lumotlariga ko'ra, mamlakat 10,7 milliard dollardan ortiq mablag'ni jamlagan bo'lib, bu mintaqadagi umumiy investitsiya oqimining 22 foizini tashkil etadi. Shu bilan birga, O'zbekistonning o'z investitsiya faolligi ham ortib bormoqda - kapital eksporti bir yilda 2 barobar o'sib, 396 million dollarga yetdi.
Umuman olganda, Yevroosiyo mamlakatlari o'rtasidagi o'zaro investitsiyalar global to'g'ridan-to'g'ri investitsiyalar oqimining umumiy pasayishiga qaramay, rekordni yangiladi va 48,4 milliard dollarga yetdi. O'sishning asosiy omili xususiy biznes bo'ldi, unga barcha investitsiyalarning 72 foizi yoki 34,7 milliard dollar to'g'ri keladi. Mintaqa asta-sekin xomashyo tarmoqlariga qaramlikni kamaytirib, diqqatni qayta ishlovchi sanoat, moliya sektori va qurilishga qaratmoqda.
So'nggi 1,5 yil ichida qayta ishlovchi sanoatga investitsiyalar 1,5 milliard dollarga o'sdi. Markaziy Osiyo ayniqsa ajralib turadi, bu yerda mintaqaviy investitsiyalar hajmi 1,3 milliard dollarga yetdi va 42 foizga oshdi. Mablag'larning qariyb 80 foizi qurilish, sanoat va moliya sohalariga yo'naltirildi, shu bilan birga Qozog'iston asosiy investorlardan biri bo'lib qolmoqda: 1,5 yil ichida uning O'zbekistonga kiritgan investitsiyalari 60 foizga o'sdi.

Uzbekistan becomes the main investment hub of Eurasia
Capital inflow exceeded $10.7 billion, and businesses are increasingly moving into industry and finance
Uzbekistan has taken first place in the Eurasian region in terms of the volume of attracted mutual investments. According to the Eurasian Development Bank, the country has accumulated more than $10.7 billion, which is 22% of the total investment flow in the region. Against this background, Uzbekistan is simultaneously increasing its own investment activity abroad - capital exports have doubled in a year and reached $396 million.
In general, mutual investments between the countries of Eurasia updated the record, increasing to $48.4 billion, despite the overall decline in global flows of direct investment. The key driver of growth was private business, which accounts for 72% of all investments, or $34.7 billion. The region is gradually reducing its dependence on commodity industries, shifting the focus towards manufacturing, the financial sector and construction.
Over the past 1.5 years, investments in the manufacturing industry have increased by $1.5 billion. Central Asia stands out in particular, where the volume of regional investments reached $1.3 billion, an increase of 42%. About 80% of the funds are directed to construction, industry and finance, while Kazakhstan remains one of the key investors: in 1.5 years, its investments in Uzbekistan increased by 60%.