O'zbekistonda avtomobil va uy-joyni naqd pulga sotib olish taqiqlanadi
Yangi qoidalar yirik bitimlar, davlat xizmatlari va 25 million so'mdan qimmat tovarlarga ta'sir qiladi
2026-yil 1-apreldan O'zbekistonda naqd puldan foydalanishni sezilarli darajada cheklovchi yangi moliyaviy talablar kuchga kiradi. Tegishli o'zgarishlar prezident farmonida nazarda tutilgan bo'lib, naqd pul aylanmasini qisqartirish, shuningdek, iqtisodiy operatsiyalar shaffofligini oshirishga qaratilgan. Bir qator yo'nalishlar bo'yicha to'lovlar faqat bank kartalari va elektron to'lov tizimlari orqali amalga oshirilishiga ruxsat etiladi.
Davlat va kommunal xizmatlar, jumladan, elektr energiyasi, gaz va suv, shuningdek, alkogol va tamaki mahsulotlari savdosi uchun naqd pul hisob-kitoblari taqiqlanadi. Bundan tashqari, avtozapravka stansiyalari va elektr transport vositalarini zaryadlash stansiyalarida, shuningdek, qiymati 25 million so'mdan ortiq bo'lgan har qanday tovar va xizmatlarni naqd pulda to'lash mumkin bo'lmaydi.
Cheklovlarning alohida bloki yirik aktivlarga tegishli. 2026-yildan boshlab ko'chmas mulkni, shuningdek, M, N, O va G toifalariga kiruvchi 10 yoshgacha bo'lgan avtomobillar va maxsus texnikalarni sotib olish va sotish faqat bank hisob-kitoblari orqali amalga oshirilishi mumkin. Bu shuni anglatadiki, uy, kvartira yoki yangi avtomobilni naqd pulga sotib olishning iloji bo'lmaydi - bunday barcha bitimlar faqat naqd pulsiz shaklda rasmiylashtiriladi.

Uzbekistan to ban buying cars and housing for cash
The new rules will affect large transactions, public services and goods more expensive than 25 million soums
From April 1, 2026, new financial requirements will come into force in Uzbekistan, significantly limiting the use of cash. The corresponding changes are provided for by the presidential decree and are aimed at reducing cash turnover, as well as increasing the transparency of economic transactions. Payment in a number of areas will be allowed exclusively through bank cards and electronic payment systems.
Cash payments will be prohibited for state and utility services, including electricity, gas and water, as well as the sale of alcoholic and tobacco products. In addition, it will be impossible to pay in cash at gas stations and electric vehicle charging stations, as well as when buying any goods and services worth more than 25 million soums.
A separate set of restrictions applies to large assets. From 2026, the purchase and sale of real estate, as well as cars and special equipment of categories M, N, O and G up to 10 years old, will be possible only through bank transfers. This means that it will be impossible to purchase a house, apartment or new car for cash - all such transactions will be processed exclusively in non-cash form.