O'zbekiston va Vengriya "aqlli hudud"ni ishga tushiradi: sinov loyihasi Sirdaryoda start oladi
O'zbekiston va Vengriya Sirdaryo viloyatining Xovos tumanida "aqlli hudud" pilot loyihasini joriy etishni muhokama qildi. Muzokaralar O'zbekiston prezidentining topshiriqlarini bajarish doirasida davlat boshqaruvi, raqamli texnologiyalar va hududiy rivojlanish masalalari bo'yicha ishchi guruhi, shuningdek, Vengriya Davlat boshqaruvi va hududiy rivojlanish vazirligi vakillari ishtirokida bo'lib o'tdi.
Uchrashuvning asosiy natijalaridan biri Vengriyaning ZalaZONE modeli asosida loyihani amalga oshirish uchun doimiy qo'shma ishchi guruhini yaratish bo'yicha kelishuv bo'ldi. Tomonlar, shuningdek, raqamli va mahalliy boshqaruv sohasida tajriba almashib, fuqarolarni qaror qabul qilishga jalb qilish, ochiq ma'lumotlardan foydalanish va boshqaruvning raqamli platformalarini o'z ichiga olgan Vengriyaning LEADER modelining elementlarini joriy etishni muhokama qildilar.
Bundan tashqari, tomonlar hududlarning salohiyatini ob'ektiv baholash va investitsiyalarni yanada samarali yo'naltirish imkonini beradigan Vengriyaning Regional Competitiveness Index asosida hududiy rivojlanish indeksini ishlab chiqishga kelishib oldilar. Vengriyaning Government windows "yagona darcha" tizimi va Ügyfélkapu+ raqamli portali bo'yicha tajribasiga alohida e'tibor qaratildi, o'rganilgan yondashuvlarni O'zbekistonda raqamli infratuzilmani rivojlantirish va davlat xizmatlari sifatini oshirish uchun moslashtirish rejalashtirilgan.

Узбекистан и Венгрия запускают «умный район»: пилотный проект стартует в Сырдарье
Узбекистан и Венгрия обсудили внедрение пилотного проекта «умного района» в Ховосском районе Сырдарьинской области. Переговоры прошли в рамках исполнения поручений президента Узбекистана с участием рабочей группы по вопросам государственного управления, цифровых технологий и территориального развития, а также представителей Министерства государственного управления и территориального развития Венгрии.
Одним из ключевых итогов встречи стала договоренность о создании постоянной совместной рабочей группы для реализации проекта на базе венгерской модели ZalaZONE. Стороны также обменялись опытом в сфере цифрового и местного управления, обсудив внедрение элементов венгерской модели LEADER, включая вовлечение граждан в принятие решений, использование открытых данных и цифровых платформ управления.
Дополнительно стороны договорились разработать индекс территориального развития на основе венгерского Regional Competitiveness Index, который позволит объективно оценивать потенциал регионов и эффективнее направлять инвестиции. Отдельное внимание было уделено опыту Венгрии по системе «единого окна» Government windows и цифровому порталу Ügyfélkapu+, изученные подходы планируется адаптировать для развития цифровой инфраструктуры и повышения качества госуслуг в Узбекистане.