O'zbekiston va Janubiy Koreya ta'lim va ilmiy hamkorlikni kengaytirishga kelishib oldilar. Bu haqda O'zbekiston raqamli texnologiyalar vaziri o'rinbosari Rustam Karimjonovning Inxa universiteti prezidenti Myon Vu Cho bilan uchrashuvi yakunlari bo'yicha ma'lum bo'ldi. Tomonlar qo'shma dasturlarni rivojlantirish va o'qituvchilar hamda tadqiqotchilarning malakasini oshirish bo'yicha aniq qadamlarni muhokama qildilar.
Toshkent universitetlarining assistentlari va xodimlarini Inxa universitetida PhD doktorantura dasturlariga yo'naltirish asosiy yo'nalishlardan biri bo'ladi. Bu professor-o'qituvchilar tarkibini kuchaytirish va mamlakatda ilmiy maktablar rivojlanishini tezlashtirish imkonini beradi. Shuningdek, sun'iy intellekt, kiberxavfsizlik va logistika texnologiyalari sohalarida qo'shma laboratoriyalar va tadqiqot markazlarini yaratish tashabbusi qo'llab-quvvatlandi.
Bundan tashqari, tomonlar kompyuter injiniringi bo'yicha qo'shma magistratura dasturini ishga tushirishni ma'qulladilar va Inxa universiteti MBA dasturi bo'yicha o'qish uchun bitiruvchilarga grantlar berish imkoniyatini muhokama qildilar. Tanlov va kvotalar mexanizmlarini ishlab chiqish uchun qo'shma ishchi guruhini yaratish rejalashtirilgan. O'zbekiston ta'lim va ilmiy-amaliy faoliyatga bosqichma-bosqich joriy etish niyatida bo'lgan aviatsiya va kosmik sohalardagi Koreya tajribasiga alohida e'tibor qaratildi.

Узбекистан и Южная Корея договорились о расширении образовательного и научного сотрудничества. Об этом стало известно по итогам встречи заместителя министра цифровых технологий Узбекистана Рустама Каримжонова с президентом Университета Инха Мён Ву Чо. Стороны обсудили конкретные шаги по развитию совместных программ и повышению квалификации преподавателей и исследователей.
Одним из ключевых направлений станет направление ассистентов и сотрудников ташкентских вузов на программы докторантуры PhD в Университет Инха. Это позволит усилить профессорско-преподавательский состав и ускорить развитие научных школ в стране. Также поддержана инициатива по созданию совместных лабораторий и исследовательских центров в сферах искусственного интеллекта, кибербезопасности и логистических технологий.
Дополнительно стороны одобрили запуск совместной магистерской программы по компьютерной инженерии и обсудили возможность предоставления выпускникам грантов на обучение по программе MBA Университета Инха. Для проработки механизмов отбора и квот планируется создать совместную рабочую группу. Отдельное внимание было уделено корейскому опыту в авиационной и космической сферах, который Узбекистан намерен поэтапно внедрять в образовательную и научно-практическую деятельность.