12-13-dekabr kunlari Toshkentda Digital Startup Awards xalqaro dasturining finali boʻlib oʻtdi, unda mintaqaning eng istiqbolli startaplari bir maydonda uchrashdi. Tanlov finaliga 22 ta loyiha yoʻllanma oldi va ulardan toʻrttasi Oʻzbekistonni taqdim etdi. Asosiy yangiliklardan biri GovTech startapi HGT boʻldi, u eng faol va istiqbolli ishtirokchilardan biri sifatida e'tirof etildi va ikkinchi oʻrinni egalladi.
HGT jamoasi xavfsiz va shaffof kommunal toʻlovlar uchun raqamli tizimni ishlab chiqqani uchun 25 000 AQSh dollari miqdorida mukofot oldi. Ushbu yechim fuqarolarning davlat xizmatlari bilan oʻzaro aloqasini soddalashtiradi va xizmatlar uchun toʻlovni yanada qulay qiladi. Tanlov gʻolibi yuk vagonlari operatorlari uchun sun'iy intellektga ega SaaS platformasi uchun 40 000 AQSh dollari olgan Qozogʻistonning Multicode startapi boʻldi. Uchinchi oʻrin va 15 000 AQSh dollari Gruziyaning qishloq xoʻjaligi sektorida kreditlashni soddalashtirishga qaratilgan Telagri fintex loyihasiga nasib etdi.
Qirgʻizistonning MamaSpace MedTech platformasi “Eng yaxshi ayollar startapi” nominatsiyasida alohida mukofotga sazovor boʻldi va mukofot miqdori 10 000 AQSh dollarini tashkil etdi. 2025-yilgi dasturda ishtirok etish uchun jami 1000 dan ortiq ariza topshirildi, umumiy mukofot jamgʻarmasi 1 million dollarni tashkil etdi. Finalda Armaniston, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston, Ozarbayjon, Gruziya, Turkmaniston, Moʻgʻuliston va Oʻzbekiston loyihalari taqdim etildi, bu esa Toshkentning mintaqa startap ekotizimining asosiy markazlaridan biri sifatidagi rolini yana bir bor ta'kidladi.

12–13 декабря в Ташкенте прошёл финал международной программы Digital Startup Awards, где на одной площадке встретились самые перспективные стартапы региона. В финал конкурса вышли 22 проекта, и сразу четыре из них представляли Узбекистан. Одним из главных открытий стал GovTech-стартап HGT, который был признан одним из самых активных и перспективных участников и занял второе место.
Команда HGT получила приз в размере 25 000 долларов США за разработку цифровой системы для безопасных и прозрачных коммунальных платежей. Решение упрощает взаимодействие граждан с государственными службами и делает оплату услуг удобнее. Победителем конкурса стал казахстанский стартап Multicode, получивший 40 000 долларов США за SaaS-платформу с искусственным интеллектом для операторов грузовых вагонов. Третье место и 15 000 долларов США достались грузинскому финтех-проекту Telagri, ориентированному на упрощение кредитования в агросекторе.
Отдельную награду в категории «Лучший женский стартап» получила MedTech-платформа MamaSpace из Кыргызстана с призом 10 000 долларов США. Всего на участие в программе 2025 года было подано более 1 000 заявок, а общий призовой фонд составил 1 миллион долларов. В финале были представлены проекты из Армении, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Азербайджана, Грузии, Туркменистана, Монголии и Узбекистана, что ещё раз подчеркнуло роль Ташкента как одного из ключевых центров стартап-экосистемы региона.