O'zbekiston va Xitoy "Namangan tsement" korxonasi negizida yirik "yashil" energetika loyihasini amalga oshirishga kelishib oldilar. Kelishuv Namangan viloyati hokimi Shavkatjon Abdurazzoqovning Sinoma Hefei Cement Research & Design Institute Corporation Ltd kompaniyasi rahbari Xe Veyshuay bilan muzokaralari yakunida "O'zbekiston-Xitoy (Shenchjen)" savdo-iqtisodiy va investitsiya forumi doirasida erishildi.
Qiymati 43 million dollarga teng bo'lgan loyiha qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalangan holda 60 MVt quvvatga ega energetika ob'ektini qurishni nazarda tutadi. Investitsiya shartnomasi allaqachon imzolangan va stansiyani joylashtirish uchun Chust tumani qir qismida 25 gektar yer ajratiladi. Ishga tushirilgandan so'ng, tsement korxonasining elektr energiyasiga bo'lgan ehtiyojlarining 80% gacha "yashil" generatsiya hisobidan qoplanishi rejalashtirilgan.
Loyihani 2026-yil sentyabr oyida ishga tushirish rejalashtirilgan. U energiya samaradorligini oshirish, uglerod izini kamaytirish va ekologik barqaror yechimlarni joriy etishga qaratilgan sanoatni modernizatsiya qilish dasturining bir qismiga aylanadi. Viloyat hokimiyati loyiha nafaqat energiya tizimiga yukni kamaytiradi, balki O'zbekistonning sanoat sektorida QTE dan foydalanishning yangi standartini ham belgilaydi, deb umid qilmoqda.

Узбекистан и Китай договорились о реализации крупного «зелёного» энергетического проекта на базе предприятия «Наманган цемент». Соглашение было достигнуто в рамках торгово-экономического и инвестиционного форума «Узбекистан–Китай (Шэньчжэнь)» по итогам переговоров губернатора Наманганской области Шавкатжона Абдураззоқова с главой компании Sinoma Hefei Cement Research & Design Institute Corporation Ltd Хэ Вейшуай.
Проект стоимостью 43 млн долларов предусматривает строительство энергетического объекта мощностью 60 МВт с использованием возобновляемых источников энергии. Инвестиционное соглашение уже подписано, а под размещение станции выделят 25 гектаров земли в холмистой части Чустского района. После ввода в эксплуатацию до 80% потребностей цементного предприятия в электроэнергии планируется покрывать за счёт «зелёной» генерации.
Запуск проекта намечен на сентябрь 2026 года. Он станет частью программы модернизации промышленности, направленной на повышение энергоэффективности, снижение углеродного следа и внедрение экологически устойчивых решений. Власти региона рассчитывают, что проект не только сократит нагрузку на энергосистему, но и задаст новый стандарт использования ВИЭ в промышленном секторе Узбекистана.