Statistika tariflarning barqaror o'sishini qayd etadi va tendentsiya davom etishi haqida ogohlantiradi
O'zbekistonda taksi xizmatlari narxi o'sishda davom etmoqda. Davlat statistika qo'mitasi ma'lumotlariga ko'ra, 2025-yil boshidan buyon safarlarning o'rtacha narxi taxminan 7 foizga oshdi. Shahar aholisi va taksidan muntazam foydalanadiganlar uchun bu qimmatlashish kundalik xarajatlarda sezilarli bo'ldi.
Yillik hisobda o'sish yanada sezilarli bo'ldi: o'tgan yilning shu davriga nisbatan tariflar 12,2 foizga oshdi. Ekspertlarning ta'kidlashicha, narxlar dinamikasiga bir qator omillar ta'sir ko'rsatmoqda. Ayrim oylarda safarlar narxi mavsumiy talab - bayramlar, ta'tillar va noqulay ob-havo sharoiti, shuningdek, yo'llardagi tirbandliklar tufayli qimmatlashadi, bu esa yo'lda o'tkaziladigan vaqtni oshiradi.
Tashuvchilarning xarajatlari ham tariflarga jiddiy ta'sir ko'rsatadi. Gap yoqilg'i narxining oshishi, avtomobillarga texnik xizmat ko'rsatish va ehtiyot qismlar haqida ketmoqda. Natijada, taksi narxining oshishi kengroq iqtisodiy jarayonlarning bir qismi sifatida ko'rib chiqiladi va joriy sharoitlar saqlanib qolsa, yaqin oylarda narxlarning yanada oshishi istisno qilinmaydi.

Taxi fares are rising faster than expected: rides have become noticeably more expensive
Taxi fares in Uzbekistan continue to rise. According to the National Statistical Committee, the average cost of trips has increased by approximately 7% since the beginning of 2025. For city residents and those who regularly use taxis, this increase has already become noticeable in daily expenses.
In annual terms, the growth was even more noticeable: compared to the same period last year, fares rose by 12.2%. Experts note that several factors influence the price dynamics. In certain months, the cost of trips increases due to seasonal demand - holidays, vacations, and adverse weather conditions, as well as due to traffic jams, which increase travel time.
The costs of carriers also have a significant impact on fares. This refers to the increase in prices for fuel, car maintenance, and spare parts. As a result, the rise in taxi fares is seen as part of broader economic processes, and if current conditions persist, further price increases in the coming months cannot be ruled out.