Loyiha 3,5 gektar maydonni egalladi va Xitoyning CNTIC kompaniyasi bilan birgalikda 65 million dollar toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar hisobidan amalga oshirildi. Stansiyada 70 ta Rolls-Royce gaz-porshenli qurilmalari oʻrnatilgan, issiqlik ta'minoti infratuzilmasi esa qozonxonalardan tortib oxirgi iste'molchilargacha toʻliq modernizatsiya qilindi. Issiqlik magistrallarini yangilash va tarmoqlarni izolyatsiya qilingan quvurlar bilan almashtirish energiya yoʻqotishlarini sezilarli darajada kamaytirishga imkon berdi.
Markaz har yili 876 million kVt·soat elektr energiyasi va 858 ming gigakaloriya issiqlik ishlab chiqaradi, bu esa taxminan 35 million kub metr tabiiy gazni tejaydi. Toshkentning beshta tumanidagi 1846 ta obyekt, jumladan, 1400 ta turar joy binosi doimiy issiqlik bilan ta'minlanadi, 292 ming xonadon esa barqaror elektr ta'minotiga ega boʻladi. Issiqlik tannarxi 40-45% ga kamayadi, shu bilan birga atmosferaga chiqariladigan chiqindilar miqdori sezilarli darajada qisqaradi. Prezident, shuningdek, shaharni kuz-qish mavsumiga tayyorlash boʻyicha topshiriqlar berdi va aholi farovonligini ta'minlashda boshqaruv kompaniyalarining muhim rolini ta'kidladi.

В Ташкенте введён в эксплуатацию крупный центр теплоснабжения на базе современной когенерационной станции в Юнусабадском районе. С работой объекта ознакомился президент Шавкат Мирзиёев. Проект мощностью 100 МВт реализован на территории теплоцентрали №4 в формате государственно-частного партнёрства и направлен на стабильное обеспечение столицы тепловой энергией в зимний период.
Проект занял 3,5 гектара и был реализован совместно с китайской компанией CNTIC за счёт 65 млн долларов прямых иностранных инвестиций. На станции установлены 70 газопоршневых установок Rolls-Royce, а инфраструктура теплоснабжения была полностью модернизирована — от котельных до конечных потребителей. Обновление тепломагистралей и замена сетей на изолированные трубы позволили существенно сократить потери энергии.
Ежегодно центр будет вырабатывать 876 млн кВт·ч электроэнергии и 858 тыс. гигакалорий тепла, экономя около 35 млн кубометров природного газа. Постоянным теплоснабжением обеспечат 1846 объектов в пяти районах Ташкента, включая 1400 жилых домов, а стабильное электроснабжение получат 292 тыс. домохозяйств. Себестоимость тепла снизится на 40–45%, при этом уровень выбросов в атмосферу заметно сократится. Президент также дал поручения по подготовке города к осенне-зимнему сезону и подчеркнул ключевую роль управляющих компаний в обеспечении комфорта жителей.