O'zbekiston o'z Disneylandiga ega bo'ladi: muzokaralar allaqachon olib borilmoqda
O'zbekistonda Disneyland parki formatida yirik xalqaro ko'ngilochar loyihani ishga tushirish imkoniyati muhokama qilinmoqda. Ushbu tashabbus mamlakatning turistik jozibasini keskin oshirish va tubdan yangi darajadagi dam olish zonasini yaratish usuli sifatida ko'rib chiqilmoqda. Taxminlarga ko'ra, bunday ob'ekt nafaqat mintaqa aholisi, balki boshqa davlatlardan kelgan sayyohlar uchun ham qiziqarli bo'ladi.
Hamkorlik istiqbollari Prezident Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva va The Walt Disney vitse-prezidenti Xayma Vashington uchrashuvining asosiy mavzularidan biri bo'ldi. Tomonlar Disney kontseptsiyasiga muvofiq madaniy va turistik infratuzilmani rivojlantirish, shuningdek, kompaniyaning mintaqada uzoq muddatli ishtiroki haqida gaplashdi.
Mavzuli parkdan tashqari, xorijiy studiyalar va prodakshnlar uchun maxsus sharoitlar yaratilgan Cinema Park kreativ maydonini ishga tushirish ham muhokama qilindi. Gollivud mutaxassislari bilan birgalikda multiplikatorlar, rejissyorlar va ssenariynavislar tayyorlash, Disneyning Markaziy Osiyoda vakolatxonasini ochish va o'zbek tilida bolalar telekanalini ishga tushirishga alohida e'tibor qaratildi. Agar rejalar amalga oshirilsa, O'zbekiston bir vaqtning o'zida jahon darajasidagi bir nechta yetakchi loyihalarga ega bo'lishi mumkin.

Uzbekistan to get its own Disneyland: negotiations are underway
Uzbekistan is discussing the possibility of launching a major international entertainment project in the format of a Disneyland park. The initiative is being considered as a way to dramatically enhance the country's tourist appeal and create a recreation area of a fundamentally new level. It is assumed that such an object will be of interest not only to residents of the region, but also to tourists from other countries.
The prospects for cooperation became one of the key topics of the meeting between the Head of the Presidential Administration Saida Mirziyoyeva and the Vice President of The Walt Disney Haima Washington. The parties spoke about the development of cultural and tourist infrastructure in accordance with the Disney concept, as well as the long-term presence of the company in the region.
In addition to the theme park, the launch of the Cinema Park creative space with special conditions for foreign studios and productions was discussed. A separate emphasis was placed on the training of animators, directors and screenwriters together with Hollywood specialists, the possible opening of a Disney representative office in Central Asia and the launch of a children's television channel in the Uzbek language. If the plans are implemented, Uzbekistan may receive several flagship projects of the world level at once.