O'zbekiston o'z Disneylandiga ega bo'ladi: muzokaralar allaqachon olib borilmoqda
O'zbekistonda Disneyland parki formatida yirik xalqaro ko'ngilochar loyihani ishga tushirish imkoniyati muhokama qilinmoqda. Ushbu tashabbus mamlakatning turistik jozibasini keskin oshirish va tubdan yangi darajadagi dam olish zonasini yaratish usuli sifatida ko'rib chiqilmoqda. Taxminlarga ko'ra, bunday ob'ekt nafaqat mintaqa aholisi, balki boshqa davlatlardan kelgan sayyohlar uchun ham qiziqarli bo'ladi.
Hamkorlik istiqbollari Prezident Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva va The Walt Disney vitse-prezidenti Xayma Vashington uchrashuvining asosiy mavzularidan biri bo'ldi. Tomonlar Disney kontseptsiyasiga muvofiq madaniy va turistik infratuzilmani rivojlantirish, shuningdek, kompaniyaning mintaqada uzoq muddatli ishtiroki haqida gaplashdi.
Mavzuli parkdan tashqari, xorijiy studiyalar va prodakshnlar uchun maxsus sharoitlar yaratilgan Cinema Park kreativ maydonini ishga tushirish ham muhokama qilindi. Gollivud mutaxassislari bilan birgalikda multiplikatorlar, rejissyorlar va ssenariynavislar tayyorlash, Disneyning Markaziy Osiyoda vakolatxonasini ochish va o'zbek tilida bolalar telekanalini ishga tushirishga alohida e'tibor qaratildi. Agar rejalar amalga oshirilsa, O'zbekiston bir vaqtning o'zida jahon darajasidagi bir nechta yetakchi loyihalarga ega bo'lishi mumkin.

Узбекистан получит собственный Disneyland: переговоры уже идут
В Узбекистане обсуждают возможность запуска крупного международного развлекательного проекта в формате парка Disneyland. Инициатива рассматривается как способ резко усилить туристическую привлекательность страны и создать зону отдыха принципиально нового уровня. Предполагается, что такой объект будет интересен не только жителям региона, но и туристам из других стран.
Перспективы сотрудничества стали одной из ключевых тем встречи главы Администрации Президента Саиды Мирзиёевой с вице-президентом The Walt Disney Хаймой Вашингтоном. Стороны говорили о развитии культурной и туристической инфраструктуры в соответствии с концепцией Disney, а также о долгосрочном присутствии компании в регионе.
Помимо тематического парка, обсуждался запуск креативного пространства Cinema Park с особыми условиями для иностранных студий и продакшенов. Отдельный акцент сделали на подготовке аниматоров, режиссёров и сценаристов совместно с голливудскими специалистами, возможном открытии представительства Disney в Центральной Азии и запуске детского телеканала на узбекском языке. Если планы реализуются, Узбекистан может получить сразу несколько флагманских проектов мирового уровня.