Maxfiy radar brauzerda paydo boʻldi: Oʻzbekistonda avtomobillarni kuzatish tizimi internetga sizib chiqdi
Parolsiz kirish millionlab mashinalar haqidagi ma'lumotlarni va butun mamlakat boʻylab 4K formatidagi videolarni ochib berdi
Oʻzbekistonda avtomobil raqamlarini milliy monitoring qilish tizimi internetda erkin foydalanish uchun ochiq boʻlib qoldi. TechCrunch xabariga koʻra, har qanday foydalanuvchi transport vositalarining harakati haqidagi ma'lumotlarni, jumladan, yoʻl kameralaridan olingan fotosuratlar va videolarni koʻrishi mumkin edi. Gap mamlakat IIV huzuridagi Jamoat xavfsizligi departamenti tomonidan foydalaniladigan keng koʻlamli platforma haqida bormoqda.
Tizim yirik shaharlar va asosiy trassalarda oʻrnatilgan 100 ga yaqin yuqori aniqlikdagi kameralarni birlashtiradi. Ular qizil chiroqda oʻtish, xavfsizlik kamarlarining yoʻqligi, roʻyxatdan oʻtmagan avtomobillar va tungi harakatni qayd etadi. Kameralar Toshkent, Jizzax, Qashqadaryo, Namangan va bir qator qishloq tumanlarida joylashgan boʻlib, bazada millionlab tasvirlar va 4K formatidagi videoroliklar kuzatuv nuqtalarining aniq koordinatalari bilan saqlanadi.
Zaiflikni tadqiqotchi Anurag Sen aniqladi, u tizimga kirish parol bilan himoyalanmaganligini aniqladi. Platforma 2024-yilning kuzida shakllana boshlagan, toʻliq monitoring esa 2025-yilda ishga tushgan. Texnologik yechimni Xitoyning Maxvision kompaniyasi taqdim etgan, bunda videoning bir qismi Holowits ishlab chiqaruvchisining suv belgilarini oʻz ichiga oladi. Ekspertlarning ta'kidlashicha, ushbu hodisa fuqarolarning shaxsiy hayoti daxlsizligi uchun xavflarni va milliy videokuzatuv tizimlarining zaifligini yaqqol namoyish etadi.

Секретный радар оказался в браузере: система слежения за авто в Узбекистане утекла в интернет
В Узбекистане национальная система мониторинга автомобильных номеров оказалась открыта для свободного доступа в интернете. Как сообщает TechCrunch, любой пользователь мог просматривать данные о передвижении транспорта, включая фотографии и видеозаписи с дорожных камер. Речь идёт о масштабной платформе, которую использует Департамент общественной безопасности при МВД страны.
Система объединяет около 100 высокоточных камер, установленных в крупных городах и на ключевых трассах. Они фиксируют проезд на красный свет, отсутствие ремней безопасности, незарегистрированные автомобили и ночное движение. Камеры размещены в Ташкенте, Джизаке, Кашкадарье, Намангане и ряде сельских районов, а в базе хранятся миллионы изображений и видеороликов в 4K с точными координатами точек наблюдения.
Уязвимость обнаружил исследователь Анураг Сен, выяснивший, что доступ к системе не был защищён паролем. Платформа начала формироваться осенью 2024 года, а полноценный мониторинг заработал в 2025 году. Технологическое решение поставила китайская компания Maxvision, при этом часть видео содержит водяные знаки производителя Holowits. Эксперты отмечают, что инцидент наглядно демонстрирует риски для конфиденциальности граждан и уязвимость национальных систем видеонаблюдения.