O'zbekistonda ikkinchi yirik AES qurish haqida o'ylashmoqda: atom asosiy energiya manbaiga aylanishi mumkin
Mamlakat Jizzax viloyatidagi loyihani to'rtta yirik energiya blokigacha kengaytirishni ko'rib chiqmoqda
O'zbekistonda yana bir yirik atom elektr stansiyasini qurish imkoniyati istisno qilinmayapti. "O'zatom" agentligi direktori Azim Ahmedxadjayevning so'zlariga ko'ra, hozirda bunday rejalar rasman yo'q, biroq o'tkazilgan tadqiqotlar shuni ko'rsatdiki, tanlangan maydon elektr energiyasiga bo'lgan kelajakdagi talabning o'sishini hisobga olgan holda qo'shimcha energiya bloklarini joylashtirish imkonini beradi.
Dastlab Jizzax viloyatida integratsiyalashgan AES Rossiya konstruksiyasidagi ikkita katta VVER-1000 reaktori bilan loyihalashtirilgan edi. Yangilangan sxema ularning sonini to'rttaga ko'paytirishga imkon beradi, bunda har bir energiya bloki uchun ikkita gradirnya qurish rejalashtirilgan. Amaldagi reja hozircha ikkita kichik va ikkita katta reaktor kombinatsiyasini saqlab qoladi, ammo kengaytirish varianti zaxirada qolmoqda.
Yirik energiya bloklaridan tashqari, maydonda kichik modulli RITM-200N reaktori, shuningdek, radiatsiya nazorati tizimidan tortib 500 va 220 kV podstansiyalargacha bo'lgan barcha tegishli infratuzilmani joylashtirish rejalashtirilgan. Atom quvvatlarini oshirish 2040 yilgacha bo'lgan energiya balansi strategiyasiga kiritilgan: shu vaqtga kelib AESlar 4 GVt o'rnatilgan quvvatni ta'minlashi va ko'mir generatsiyasidan o'tib, atom energetikasini mamlakatdagi asosiy elektr energiyasi manbalaridan biriga aylantirishi kerak.

The country is considering expanding the project in the Jizzakh region to include four large power units
Uzbekistan is not ruling out the possibility of building a second large-capacity nuclear power plant. According to Azim Akhmedkhadjaev, Director of the Uzatom Agency, there are currently no official plans for this, but studies have shown that the selected site allows for the placement of additional power units, taking into account future growth in electricity consumption.
Initially, the integrated nuclear power plant in the Jizzakh region was designed with two large VVER-1000 reactors of Russian design. The updated scheme allows for an increase in their number to four, with the construction of two cooling towers for each power unit. The current plan still retains a combination of two small and two large reactors, but the expansion option remains in reserve.
In addition to the large power units, the site is planned to house a small modular reactor RITM-200N, as well as all related infrastructure - from a radiation monitoring system to 500 and 220 kV substations. The increase in nuclear capacity is included in the energy balance strategy until 2040: by this time, nuclear power plants should provide 4 GW of installed capacity and surpass coal-fired generation, turning nuclear energy into one of the key sources of electricity in the country.