O'zbekistonda ikkinchi yirik AES qurish haqida o'ylashmoqda: atom asosiy energiya manbaiga aylanishi mumkin
Mamlakat Jizzax viloyatidagi loyihani to'rtta yirik energiya blokigacha kengaytirishni ko'rib chiqmoqda
O'zbekistonda yana bir yirik atom elektr stansiyasini qurish imkoniyati istisno qilinmayapti. "O'zatom" agentligi direktori Azim Ahmedxadjayevning so'zlariga ko'ra, hozirda bunday rejalar rasman yo'q, biroq o'tkazilgan tadqiqotlar shuni ko'rsatdiki, tanlangan maydon elektr energiyasiga bo'lgan kelajakdagi talabning o'sishini hisobga olgan holda qo'shimcha energiya bloklarini joylashtirish imkonini beradi.
Dastlab Jizzax viloyatida integratsiyalashgan AES Rossiya konstruksiyasidagi ikkita katta VVER-1000 reaktori bilan loyihalashtirilgan edi. Yangilangan sxema ularning sonini to'rttaga ko'paytirishga imkon beradi, bunda har bir energiya bloki uchun ikkita gradirnya qurish rejalashtirilgan. Amaldagi reja hozircha ikkita kichik va ikkita katta reaktor kombinatsiyasini saqlab qoladi, ammo kengaytirish varianti zaxirada qolmoqda.
Yirik energiya bloklaridan tashqari, maydonda kichik modulli RITM-200N reaktori, shuningdek, radiatsiya nazorati tizimidan tortib 500 va 220 kV podstansiyalargacha bo'lgan barcha tegishli infratuzilmani joylashtirish rejalashtirilgan. Atom quvvatlarini oshirish 2040 yilgacha bo'lgan energiya balansi strategiyasiga kiritilgan: shu vaqtga kelib AESlar 4 GVt o'rnatilgan quvvatni ta'minlashi va ko'mir generatsiyasidan o'tib, atom energetikasini mamlakatdagi asosiy elektr energiyasi manbalaridan biriga aylantirishi kerak.

В Узбекистане задумались о второй мощной АЭС: атом может стать главным источником энергии
В Узбекистане не исключают возможность строительства второй атомной электростанции большой мощности. Как сообщил директор агентства «Узатом» Азим Ахмедхаджаев, сейчас таких планов официально нет, однако проведённые исследования показали, что выбранная площадка позволяет разместить дополнительные энергоблоки с учётом будущего роста потребления электроэнергии.
Изначально интегрированная АЭС в Джизакской области проектировалась с двумя большими реакторами ВВЭР-1000 российской конструкции. Обновлённая схема допускает увеличение их числа до четырёх, при этом для каждого энергоблока предусмотрено строительство двух градирен. В действующем плане пока сохраняется комбинация из двух малых и двух больших реакторов, но вариант расширения остаётся в резерве.
Помимо крупных энергоблоков, на площадке планируется размещение малого модульного реактора РИТМ-200Н, а также всей сопутствующей инфраструктуры — от системы радиационного контроля до подстанций на 500 и 220 кВ. Увеличение атомных мощностей включено в стратегию энергобаланса до 2040 года: к этому времени АЭС должны обеспечить 4 ГВт установленной мощности и обойти угольную генерацию, превратив атомную энергетику в один из ключевых источников электроэнергии в стране.