O'zbekiston sun'iy yo'ldosh va birinchi kosmonavni uchiradi
O'zbekiston o'zining kosmik debyutiga tayyorlanmoqda: mamlakat sun'iy yo'ldosh uchirishni va respublikaning birinchi fuqarosini kosmosga yuborishni rejalashtirmoqda. Bu haqda prezident Shavkat Mirziyoyev parlament va xalqqa yo'llagan har yilgi murojaatida ma'lum qildi. Davlat rahbari ushbu yo'nalishlar bo'yicha ishlar allaqachon faol bosqichda ekanligini ta'kidladi.
Shu bilan birga, O'zbekiston Xitoy bilan hamkorlikda kosmik dasturni amalga oshirmoqda. Birgalikda Yerning masofadan zondlash sun'iy yo'ldoshi Samarkand-2028 ishlab chiqilmoqda, u sun'iy intellekt moduliga ega bo'ladi. Apparat qishloq xo'jaligi, ekologiya, iqtisodiyot va tabiiy resurslarni boshqarish kabi sohalarda ma'lumotlarni tahlil qilish uchun ishlatilishi kutilmoqda.
Mamlakat kosmik sanoati uchun qo'shimcha voqea 2028 yil bo'ladi, o'shanda O'zbekiston Markaziy Osiyoda birinchi bo'lib Xalqaro astronavtika kongressini qabul qiladi. Forum uchun maydon sifatida Samarqand tanlangan bo'lib, u erda yetakchi ekspertlar va jahon kosmik sanoati vakillari to'planadi. Bu respublikaning xalqaro ilmiy-texnologik xaritadagi o'rnini mustahkamlashi kerak.

Узбекистан запустит спутник и первого космонавта
Узбекистан готовится к собственному космическому дебюту: страна намерена запустить искусственный спутник и отправить в космос первого гражданина республики. Об этом сообщил президент Шавкат Мирзиёев, выступая с ежегодным посланием парламенту и народу. Глава государства подчеркнул, что работы по этим направлениям уже находятся в активной фазе.
Параллельно Узбекистан реализует космическую программу в партнерстве с Китаем. Совместно разрабатывается спутник дистанционного зондирования Земли Samarkand-2028, который получит встроенный модуль искусственного интеллекта. Ожидается, что аппарат будет использоваться для анализа данных в таких сферах, как сельское хозяйство, экология, экономика и управление природными ресурсами.
Дополнительным событием для космической отрасли страны станет 2028 год, когда Узбекистан первым в Центральной Азии примет Международный конгресс астронавтики. Площадкой для форума выбран Самарканд, где соберутся ведущие эксперты и представители мировой космической индустрии. Это должно укрепить позиции республики на международной научно-технологической карте.