23-dekabr kuni O'zbekistondan to'qqiz nafar talaba Yaqin Sharq va Markaziy Osiyo davlatlari uchun Huawei ICT Competition mintaqaviy bosqichida ishtirok etdi. Musobaqalar Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti qoshidagi Huawei AKT Akademiyasi bazasida onlayn tarzda bo'lib o'tdi.
Tanlovning amaliy qismi uchta yo'nalishni o'z ichiga oldi: tarmoq texnologiyalari, hisoblash texnologiyalari va bulutli yechimlar. 2025-yilda Huawei mintaqada ICT Competition o'tkazilganining 10 yilligini nishonlaydi, shu doirada axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida yarim milliondan ortiq mutaxassis tayyorlandi.
Milliy saralash yakunlariga ko'ra, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, Inha universiteti, Turin politexnika universiteti va Farg'ona davlat texnika universiteti talabalari mintaqaviy finalga yo'l olishdi. Ishtirokchilarning yutuqlari va Huawei instruktorlarining hissasi amaliy laboratoriya imtihoni boshlanishidan oldin taqdirlash marosimida nishonlandi.
Talabalar uchta jamoaga bo'linib, mintaqaning 13 mamlakati, jumladan, Qozog'iston, BAA, Pokiston, Iordaniya va Saudiya Arabistonidan kelgan ishtirokchilar bilan bellashdilar. O'zbekistonlik talabalar uchun bu Huawei ICT Competitionda ikkinchi ishtirok bo'ldi, bu esa xalqaro miqyosda yosh mutaxassislarni uzluksiz o'qitish, innovatsiyalar va professional o'sishni qo'llab-quvvatlashda davom etmoqda. O'tgan yili mintaqaviy finalchilar allaqachon Xitoyda bo'lib o'tgan global bosqichda mamlakatni taqdim etishgan va u yerda uchinchi o'rinni egallashgan.

On December 23, nine students from Uzbekistan participated in the regional stage of the Huawei ICT Competition for the Middle East and Central Asia. The competitions were held online at the Huawei ICT Academy at the Tashkent University of Information Technologies named after Muhammad al-Khwarizmi.
The practical part of the competition included three areas: network technologies, computing technologies, and cloud solutions. In 2025, Huawei celebrates the 10th anniversary of the ICT Competition in the region, within the framework of which more than half a million specialists in the field of information and communication technologies have been trained.
Following the results of the national selection, students from the Tashkent University of Information Technologies, Inha University, Turin Polytechnic University, and Fergana State Technical University reached the regional final. The achievements of the participants and the contribution of Huawei instructors were noted at the awards ceremony before the start of the practical laboratory exam.
The students were divided into three teams and competed with participants from 13 countries in the region, including Kazakhstan, UAE, Pakistan, Jordan, and Saudi Arabia. For Uzbek students, this was the second participation in the Huawei ICT Competition, which continues to support continuous learning, innovation, and professional growth of young professionals at the international level. Last year, the regional finalists already represented the country at the global stage in China, where they took third place.