"Toshelectroapparat" Chimkentda intellektual ko'cha yoritishni joriy etmoqda
«Toshelectroapparat» korxonasi Qozog‘istonning «TEPLOTEXNIKA PLYUS» kompaniyasi bilan birgalikda Chimkentda intellektual ko‘cha yoritish tizimini joriy etish bo‘yicha pilot loyihani ishga tushirdi. Tashabbus doirasida yorqinlikni avtomatik sozlash va masofadan boshqarish va monitoring qilish tizimi bilan jihozlangan energiyani tejovchi chiroqlar o‘rnatildi.
Yangi yechim elektr energiyasi sarfini sezilarli darajada kamaytirish, ekspluatatsiya xarajatlarini optimallashtirish va shahar yoritish tarmog‘i ishining samaradorligini oshirish imkonini beradi. Loyihani amalga oshirish tadbirida Chimkent hokimi G‘abit Sizdiqbekov ishtirok etdi.
Uchrashuvda bunday intellektual tizimlarni seriyali ishlab chiqarishni tashkil etish va loyihani boshqa hududlarda bosqichma-bosqich joriy etish imkoniyatlari muhokama qilindi. Ayni paytda loyiha amaliy foydalanish bosqichida va uning natijalariga ko‘ra, xuddi shunday yechimlarni Qozog‘istonning boshqa shaharlariga ham kengaytirish ko‘rib chiqilmoqda.

Toshelectroapparat внедряет интеллектуальное уличное освещение в Шымкенте
Предприятие «Toshelectroapparat» совместно с казахстанской компанией «TEPLOTEXNIKA PLYUS» запустило пилотный проект по внедрению интеллектуальной системы уличного освещения в Шымкенте. В рамках инициативы установлены энергосберегающие светильники с автоматическим регулированием яркости и системой дистанционного управления и мониторинга.
Новое решение позволяет значительно сократить потребление электроэнергии, оптимизировать эксплуатационные расходы и повысить эффективность работы городской сети освещения. В мероприятии по реализации проекта принял участие аким Шымкента Габит Сыздыбеков.
На встрече обсуждались возможности организации серийного производства таких интеллектуальных систем и поэтапного внедрения проекта в других регионах. В настоящий момент проект находится на стадии практической эксплуатации, и по итогам его работы рассматривается расширение аналогичных решений на другие города Казахстана.