18-dekabr kuni O'zbekiston madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekov Yaponiya jamg'armasi raisi Shin'ichi Kurosava bilan uchrashdi. Yaponiyada "O'zbekiston madaniyati kunlari" bo'lib o'tdi, unga "Ginza" saroyida konsert va "Yangi O'zbekiston" fotoko'rgazmasi kiritilgan.
Uchrashuv davomida o'zaro hamkorlikning aniq yo'nalishlari muhokama qilindi: san'at, teatr va musiqa sohasida almashinuv dasturlarini kengaytirish, nomoddiy madaniy meros bo'yicha qo'shma tadqiqotlar o'tkazish, O'zbekistonning o'quv yurtlarida yapon tili va madaniyat klublarini o'rganish markazlarini ochish, talabalar uchun grantlar va stipendiyalar berish, Yaponiyaning madaniy merosni raqamlashtirish tajribasini joriy etish, virtual ko'rgazmalar va qo'shma multimedia loyihalarini yaratish, shuningdek, madaniy tashabbuslar uchun raqamli platformani ishlab chiqish.
Tomonlar Japan Foundation bilan hamkorlik xalqlar o'rtasida o'zaro ishonch va do'stlikni mustahkamlashga xizmat qilishini hamda O'zbekiston va Yaponiya o'rtasidagi madaniy-ma'rifiy hamkorlikni yanada chuqurlashtirishning asosiy vositasi ekanligini ta'kidladilar.

18 декабря министр культуры Узбекистана Озодбек Назарбеков встретился с председателем Японского фонда Синьи Куросавой. В Японии прошли «Дни культуры Узбекистана», включавшие концерт во дворце «Ginza» и фотовыставку «Новый Узбекистан».
В ходе встречи обсуждались конкретные направления взаимодействия: расширение программ обмена в искусстве, театре и музыке, совместные исследования нематериального культурного наследия, открытие центров изучения японского языка и культурных клубов в учебных заведениях Узбекистана, предоставление грантов и стипендий для студентов, внедрение японского опыта оцифровки культурного наследия, создание виртуальных выставок и совместных мультимедийных проектов, а также разработка цифровой платформы для культурных инициатив.
Стороны отметили, что сотрудничество с Japan Foundation способствует укреплению взаимного доверия и дружбы между народами и является ключевым инструментом дальнейшего углубления культурного и образовательного взаимодействия между Узбекистаном и Японией.