O'zbekistonning Vektan Chemical kompaniyasi AQShda zavod ishga tushiradi
O'zbekistonlik sintetik mum ishlab chiqaruvchi Vektan Chemical kompaniyasi AQShdagi birinchi maydonchasini Texas shtatining Xichkok shahrida ishga tushirilishini e'lon qildi. Yaqinda 35 000 kvadrat futlik ishlab chiqarish maydoni sotib olindi va loyihaga umumiy investitsiyalar 7 million dollardan oshadi. Zavod ish o'rinlarini yaratishi va o'n yil ichida mahalliy byudjetga 900 000 dollargacha daromad keltirishi kutilmoqda.
Bosh direktor Anvar Turdibaev Xichkok Iqtisodiy Rivojlanish Korporatsiyasi, Katta Xyuston Hamkorligi va AQSh Savdo vazirligi tomonidan ko'rsatilgan yordamning muhimligini ta'kidladi. Kompaniya mintaqaning sanoat hamjamiyatining uzoq muddatli hamkoriga aylanishni va xalqaro bozorda o'z mavqeini mustahkamlashni rejalashtirmoqda.
Shahar menejeri Meri Gellesning so'zlariga ko'ra, Vektan Chemical Xichkokdagi eng yirik ish beruvchilardan biriga aylanadi, bu mahalliy iqtisodiyotning rivojlanishiga va sanoat sektoriga yangi investitsiyalarni jalb qilishga yordam beradi.

Узбекская Vektan Chemical запускает завод в США
Узбекский производитель синтетического воска Vektan Chemical объявил о запуске первой площадки в США, расположенной в городе Хичкок, штат Техас. Производственное помещение площадью 35 000 квадратных футов недавно приобретено, а общие инвестиции в проект превысят $7 млн. Ожидается, что завод создаст рабочие места и принесёт местному бюджету до $900 000 в течение десяти лет.
Генеральный директор Анвар Турдибаев отметил важность поддержки со стороны Корпорации экономического развития Хичкока, Партнёрства Большого Хьюстона и Министерства торговли США. Компания планирует стать долгосрочным партнёром промышленного сообщества региона и укрепить своё присутствие на международном рынке.
По словам менеджера города Мэри Геллес, Vektan Chemical станет одним из крупнейших работодателей Хичкока, способствуя развитию местной экономики и привлечению новых инвестиций в промышленный сектор.