"O'zbekiston - 2030" strategiyasi loyihasida milliy kinematografiya jahon maydoniga chiqish uchun keng ko'lamli reja oldi. Asosiy maqsad - o'zbek kinosini nafaqat mamlakat ichida, balki xalqaro auditoriya orasida ham raqobatbardosh qilish. Muhim qadamlardan biri filmlarni dunyoning o'nta yirik internet-platformasida joylashtirish bo'ladi, bu esa turli mamlakatlardagi tomoshabinlar uchun kontentning ochiqligini ta'minlaydi.
2024-2030-yillarda davlatchilik tarixi, mamlakatning madaniy va ma'naviy merosiga bag'ishlangan 50 ta yirik kino loyihasini amalga oshirish rejalashtirilgan. Ushbu filmlar xalqaro kinofestivallarda va telekanallarda namoyish etiladi. Shu bilan birga, strategiyaga yosh avlodga milliy qadriyatlar va qahramonlar obrazlarini zamonaviy formatlar orqali yetkazish uchun 59 ta animatsion film ishlab chiqarish kiritilgan.
O'zbek kinosini xorijda targ'ib qilish uchun 54 ta milliy filmni festivallarda ishtirok etishi, 2,5 million dollargacha investitsiya jalb qilish va kino mahsulotlari eksportini 10 million dollarga oshirish ko'zda tutilgan. Bundan tashqari, harbiy-vatanparvarlik mavzusidagi filmlar va jadidchilik harakati haqidagi asarlar rejalashtirilgan bo'lib, bu sohaning ijtimoiy-ma'rifiy salohiyatini mustahkamlaydi hamda milliy kino mahsulotlari sifati va hajmini oshiradi.

В проекте стратегии «Узбекистан – 2030» национальная кинематография получила масштабный план выхода на мировую арену. Основная цель — сделать узбекское кино конкурентоспособным не только внутри страны, но и среди международной аудитории. Одним из ключевых шагов станет размещение фильмов на десяти крупнейших интернет-платформах мира, что обеспечит доступность контента для зрителей в разных странах.
В период 2024–2030 годов планируется реализовать 50 крупных кинопроектов, посвящённых истории государственности, культурному и духовному наследию страны. Эти фильмы будут демонстрироваться на международных кинофестивалях и телеканалах. Одновременно в стратегию включено производство 59 анимационных фильмов, чтобы через современные форматы донести национальные ценности и образы героев до молодого поколения.
Для продвижения узбекского кино за рубежом предусмотрено участие 54 национальных фильмов на фестивалях, привлечение инвестиций до 2,5 млн долларов и увеличение экспорта кинопродукции до 10 млн долларов. Кроме того, запланированы фильмы военно-патриотической тематики и работы о джадидском движении, что укрепит социально-просветительский потенциал индустрии и повысит качество и объём национальной кинопродукции.