"O'zbekiston-2030" strategiyasi loyihasida davlat xizmatlari sohasida ularni qulay, tez va to'liq raqamli qiladigan keng ko'lamli o'zgarishlar rejalashtirilgan. Asosiy maqsad - byurokratik to'siqlarni minimallashtirish va fuqarolar uchun tushunarli bo'lgan, jarayonlarning aksariyatini onlayn tarzda hal qilish mumkin bo'lgan tizimni yaratish. Hujjatda barcha davlat jarayonlarini raqamlashtirish va aholi bilan o'zaro aloqalarni optimallashtirish bo'yicha kompleks chora-tadbirlar nazarda tutilgan.
Strategiyaning asosiy bandlaridan biri O'zbekistonning elektron hukumatni rivojlantirish bo'yicha BMT reytingida top-30 talikka kirishidir. Rejalashtirilishicha, xizmatlarning 90% dan ortig'i elektron shaklda taqdim etiladi. Shu bilan birga, barcha hududlarda "Xalq nazorati" portali joriy etilmoqda, bu esa fuqarolarga murojaatlar ijrosini tezkorlik bilan kuzatib borish va hokimiyat organlari ishini nazorat qilish imkonini beradi. Shuningdek, 2030 yilga kelib xizmatlarning yarmi faqat Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali taqdim etiladi.
Xizmat ko'rsatish shakllarini modernizatsiya qilishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Strategiyada kompozit va proaktiv xizmatlarni joriy etish nazarda tutilgan, ularning soni 400 dan oshishi kerak. Bu shuni anglatadiki, fuqarolar turli idoralarga borishga hojat yo'q: ko'plab jarayonlar avtomatlashtiriladi va tizim tomonidan "mustaqil ravishda" hal qilinadi. Bundan tashqari, mavjud 40 million hujjatdan 25 millionini raqamlashtirish va "Raqamli hukumat" yagona platformasiga 700 ga yaqin xizmatni ulash rejalashtirilgan.
Xizmat ko'rsatish sifatini oshirish muddatlar va tartib-qoidalarning qulayligiga ta'sir qiladi: 100 dan ortiq xizmat ikki barobar tezroq taqdim etiladi va 500 ga yaqin tartib-qoidalar soddalashtiriladi, ortiqcha qog'oz bosqichlari bartaraf etiladi. Shuningdek, xizmatlarning 40 foizi xususiy sektorga o'tkaziladi.

В проекте Стратегии «Узбекистан-2030» намечены масштабные изменения в сфере государственных услуг, которые сделают их удобными, быстрыми и полностью цифровыми. Основная цель — минимизировать бюрократическую волокиту и создать систему, понятную для граждан, где большинство процессов можно будет решать онлайн. В документе предусмотрены комплексные меры по оцифровке всех государственных процессов и оптимизации взаимодействия с населением.
Одним из ключевых пунктов стратегии является вхождение Узбекистана в топ-30 рейтинга ООН по развитию электронного правительства. Планируется, что более 90% услуг будут предоставляться в электронном виде. Параллельно внедряется портал «Народный контроль» во всех регионах, что позволит гражданам оперативно отслеживать исполнение обращений и контролировать работу органов власти. Также к 2030 году половина услуг будет доступна исключительно через Единый портал интерактивных государственных услуг.
Особое внимание уделяется модернизации форм предоставления услуг. Стратегия предусматривает введение композитных и проактивных услуг, количество которых должно превысить 400. Это означает, что гражданам не придется ходить по разным инстанциям: многие процессы будут автоматизированы и решаться «самостоятельно» системой. Кроме того, планируется оцифровать 25 миллионов из 40 миллионов существующих документов и подключить к единой платформе «Цифровое правительство» около 700 сервисов.
Повышение качества обслуживания затронет сроки и удобство процедур: более 100 услуг будут предоставляться вдвое быстрее, а порядка 500 процедур упрощены, устраняя лишние бумажные этапы. Также 40% услуг передадут в частный сектор.