O'zbekiston aviatsiyada inqilob qilishga tayyor
"O‘zbekiston – 2030" strategiyasida mamlakatni mintaqada havo aloqasi bo‘yicha yetakchilardan biriga aylantirish bo‘yicha ulkan maqsadlar e’lon qilindi. Asosiy e’tibor – raqobatni kuchaytirish, reyslar geografiyasini kengaytirish va yo‘lovchilar uchun qulaylik yaratish. Xususiy aviakompaniyalar sonini keskin oshirish, uni 15 taga yetkazish rejalashtirilgan, bu esa parvozlar variantlari ko‘proq bo‘lishini va xizmat ko‘rsatish sifati yaxshilanishini va’da qiladi.
Reyslar soni ham jiddiy ravishda oshishi kutilmoqda: parvozlarning umumiy soni yiliga 200 mingga yetishi kerak, bunda hududlar o‘rtasidagi ichki parvozlar 41 mingga, Toshkentdan tashqari yo‘nalishlar esa 1 560 taga ko‘payadi. Bunday sxema asta-sekin poytaxtning hukmronligini kamaytiradi va hududlar uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.
Bundan tashqari, davlat-xususiy sheriklik asosida beshta yirik aeroportni modernizatsiya qilish va aviaparkni 180 ta samolyotga kengaytirish rejalashtirilgan. 2030 yilga kelib yo‘lovchilar oqimi 24 million kishiga yetishi kerak. Agar bu rejalar amalga oshsa, fuqarolar uchun tanlov imkoniyati ko‘proq bo‘ladi, raqobat esa aviachiptalar narxiga ta’sir qilib, aviatsiyani yanada arzonroq va qulayroq qiladi.

К 2030 году частных авиакомпаний станет 15
В новой стратегии «Узбекистан – 2030» озвучены амбициозные цели по превращению страны в один из лидеров воздушного сообщения в регионе. Главный акцент — усиление конкуренции, расширение географии рейсов и удобство для пассажиров. Планируется резко увеличить число частных авиакомпаний, доведя его до 15, что обещает больше вариантов перелётов и улучшение качества обслуживания.
Количество рейсов также ждёт серьёзное увеличение: общее число полётов должно достичь 200 тысяч в год, при этом внутренние перелёты между регионами вырастут до 41 тысячи, а маршруты вне Ташкента — до 1 560. Такая схема постепенно уменьшит доминирование столицы и откроет новые возможности для регионов.
Кроме того, в планах модернизация пяти крупных аэропортов через государственно-частное партнёрство и расширение авиапарка до 180 самолётов. Пассажиропоток к 2030 году должен вырасти до 24 млн человек. Если эти планы реализуются, у граждан появится больше выбора, а конкуренция способна повлиять на стоимость билетов, делая авиацию доступнее и удобнее.