2025-yilda O'zbekistonda elektr energiyasi ishlab chiqarish 6 foizga oshdi, quyosh va shamol stansiyalari tomonidan ishlab chiqarilgan energiya hajmi ikki barobarga ko'payib, birinchi marta 10,5 milliard kVt·soatdan oshdi. "Yashil" energiya ishlab chiqarish, gidroenergiya bilan birga, 16,8 milliard kVt·soatga yetdi, bu o'tgan yilga nisbatan 29 foizga ko'pdir. Buning natijasida mamlakat 3,2 milliard kub metr gazni tejadi, ifloslantiruvchi moddalar chiqindisi 4,7 million tonnaga kamaydi.
Yil davomida umumiy quvvati 4 647 MVt bo'lgan 42 ta yangi loyiha ishga tushirildi: 5 ta quyosh va 4 ta shamol stansiyasi, 10 ta akkumulyator tizimi, 1 ta issiqlik elektr stansiyasi va 2 ta kogeneratsiya qurilmasi. Shu bilan birga, umumiy quvvati 3 508 MVt bo'lgan 21 ta obyektning qurilishi davom etmoqda, jumladan, podstansiyalar va 2 000 km dan ortiq yangi elektr tarmoqlari.
Minglab kilometr magistral va taqsimlovchi tarmoqlar kapital ta'mirlandi, transformatorlar va podstansiyalar yangilandi, bu esa 954 ta mahalladagi 800 mingdan ortiq xonadonning elektr ta'minotini yaxshiladi. Energiya samaradorligi dasturi doirasida 2,7 milliard kVt·soat elektr energiyasi va 2 milliard kub metr gaz tejaldi. Yangi Toshkentda isitish, sovutish va energiya tejash uchun trigeneratsiya asosida yopiq turdagi birinchi podstansiya qurilmoqda.

В 2025 году производство электроэнергии в Узбекистане выросло на 6%, а объём энергии, выработанной солнечными и ветровыми станциями, удвоился и впервые превысил 10,5 млрд кВт·ч. «Зелёная» генерация, включая гидроэнергию, достигла 16,8 млрд кВт·ч, что на 29% больше, чем в прошлом году. Благодаря этому страна сэкономила 3,2 млрд кубометров газа, а выбросы загрязняющих веществ сократились на 4,7 млн тонн.
В течение года введены 42 новых проекта общей мощностью 4 647 МВт: 5 солнечных и 4 ветровые станции, 10 аккумуляторных систем, 1 тепловая электростанция и 2 когенерационные установки. Одновременно продолжается строительство 21 объекта общей мощностью 3 508 МВт, включая подстанции и более 2 000 км новых электросетей.
Капитально отремонтированы тысячи километров магистральных и распределительных сетей, обновлены трансформаторы и подстанции, что улучшило электроснабжение более 800 тысяч домохозяйств в 954 махаллях. В рамках программы энергоэффективности сэкономлено 2,7 млрд кВт·ч электроэнергии и 2 млрд кубометров газа. В Новом Ташкенте строится первая подстанция закрытого типа на базе тригенерации для отопления, охлаждения и экономии энергии.