O‘zbekistonda 1-yanvardan boshlab yangi uylardagi kvartiralarni sotib olish faqat eskrou tizimi orqali amalga oshirilishi haqida mish-mishlar tarqalmoqda. Mamlakat Adliya vazirligi bu xabarlarni rad etib, hozircha bunday tizimdan majburiy foydalanish uchun qonuniy asos yo‘qligini ta’kidladi.
Prezidentning 2025-yil 27-yanvardagi PF-11-son farmoniga muvofiq, mamlakatda uy-joy qurilishini takomillashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar kompleksi tasdiqlangan. Ushbu tashabbuslar doirasida «Ulushli ishtirok asosida ko‘p kvartirali uylar va boshqa ko‘chmas mulk obyektlarini qurish to‘g‘risida»gi qonun loyihasi ishlab chiqilgan bo‘lib, unda eskrou tizimini joriy etish nazarda tutilgan. Uning ishga tushirilishining aniq sanasi faqat qonun rasman qabul qilingandan keyin belgilanadi.
Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vaziri Sherzod Hidoyatov eskrou hisobvaraqlar texnologiyasi allaqachon foydalanishga tayyorligini, biroq qonunchilikka o‘zgartirishlar kiritilmasa, uni qo‘llashning iloji yo‘qligini ta’kidladi. Yangi tizim faqat noldan qurilayotgan obyektlarga taalluqli bo‘lib, allaqachon qurilish jarayonida bo‘lgan loyihalarga ta’sir qilmaydi, bu esa xaridorlarga qo‘shimcha himoya va moliyaviy hisob-kitoblarning shaffofligini ta’minlaydi.

Rumors are circulating in Uzbekistan that, starting January 1, the purchase of apartments in new buildings will allegedly be carried out exclusively through the escrow system. The Ministry of Justice of the country has denied these reports, emphasizing that there is no legal basis for the mandatory use of such a system yet.
According to the Presidential Decree No. PF-11 of January 27, 2025, a set of measures to improve housing construction has been approved in the country. As part of these initiatives, a draft law "On the construction of apartment buildings and other real estate based on equity participation" has been developed, which provides for the introduction of an escrow system. The final launch date will be determined only after the official adoption of the law.
The Minister of Construction and Housing and Communal Services, Sherzod Khidoyatov, noted that the escrow account technology is already ready for use, but its application is impossible without amendments to the legislation. The new system will exclusively concern objects being built from scratch and will not affect projects that are already under construction, providing buyers with additional protection and transparency of financial settlements.