EBRD O'zbekistonda farmatsevtika ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish uchun 20 million dollargacha beradi
Ishlab chiqarishni Jahon sog'liqni saqlash tashkilotining GMP standartlariga muvofiqlashtirish uchun.
Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YTTB) O‘zbekiston farmatsevtika sanoatining rivojlanishini qo‘llab-quvvatlab, Nika Pharm kompaniyasiga 20 million dollargacha kredit beradi. Mablag‘lar balansni qayta qurish, uskunalar va ishlab chiqarish quvvatlarini modernizatsiya qilishga yo‘naltiriladi, bu esa ishlab chiqarish hajmini oshirish va ishlab chiqarishni Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining GMP standartlariga muvofiqlashtirish imkonini beradi.
Nika Pharm sovuqdan davolash uchun tabletkalar, kapsulalar, sashe va burun spreylari, shuningdek, gastroenterologiya, pediatriya va urologiya sohasidagi preparatlarni ishlab chiqaradi. Kompaniya o‘zini ishonchli ishlab chiqaruvchi sifatida namoyon qildi va yuqori sifatli mahalliy mahsulotlar bilan importni o‘rnini bosadi, bir qator segmentlarda, jumladan, antikonjestanlar bo‘yicha yetakchi o‘rinlarni egallaydi.
Loyiha generik va retsept bo‘yicha dori vositalari ishlab chiqarishni 140 foizga oshirish, ishlab chiqarish bazasini kengaytirish va kompaniyaning operatsion samaradorligini oshirish imkonini beradi. GMP sertifikati bilan birgalikda bu Nika Pharmning ichki bozorda va mintaqada pozitsiyasini mustahkamlaydi, shuningdek, farmatsevtika mahalliy ishlab chiqarish ulushini 80 foizga yetkazish bo‘yicha davlat strategiyasini qo‘llab-quvvatlaydi.

ЕБРР даст до $20 млн на модернизацию фармпроизводства в Узбекистане
Чтобы привести производство в соответствие со стандартами GMP Всемирной организации здравоохранения.
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) поддержит развитие фармацевтической отрасли Узбекистана, предоставив компании Nika Pharm кредит до $20 млн. Средства пойдут на реструктуризацию баланса, модернизацию оборудования и производственных мощностей, что позволит увеличить объемы выпуска и привести производство в соответствие со стандартами GMP Всемирной организации здравоохранения.
Nika Pharm выпускает таблетки, капсулы, саше и назальные спреи для лечения простудных заболеваний, а также препараты в области гастроэнтерологии, педиатрии и урологии. Компания уже зарекомендовала себя как надежный производитель и замещает импорт высококачественной отечественной продукцией, занимая лидирующие позиции в ряде сегментов, включая противоотёчные средства.
Проект позволит увеличить выпуск дженериков и рецептурных препаратов на 140%, расширить производственную базу и повысить операционную эффективность компании. В сочетании с GMP-сертификацией это укрепит позиции Nika Pharm на внутреннем рынке и в регионе, а также поддержит государственную стратегию доведения доли местного производства фармацевтики до 80%.