Olmaliq davlat texnika instituti va Xitoyning CONCH Cement kompaniyasi strategik hamkorlik toʻgʻrisida bitim imzoladi. Hujjat ishlab chiqarish, taʼlim va ilmiy-tadqiqot sohalarida qoʻshma ishlarni, tajriba almashishni va togʻ elektromexanikasi sohasida loyihalarni amalga oshirishni nazarda tutadi. Xitoylik mutaxassislar ishtirokida oʻquv jarayoniga innovatsion texnologiyalarni joriy etishga alohida eʼtibor qaratilgan.
Tomonlar CONCH Cementning tarkibiy boʻlinmalari uchun institut bazasida kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash toʻgʻrisida kelishib oldilar. Xodimlarning malakasini oshirish, ilmiy-tadqiqot va tajriba-konstruktorlik ishlarini olib borish, talabalar va oʻqituvchilarning xorijda stajirovkasi, shuningdek, kompaniya uchun istiqbolli mutaxassisliklar boʻyicha mutaxassislar tayyorlash rejalashtirilgan.
Tashabbuslarni amalga oshirish institutda geologiya, metallurgiya va muhandislik-texnika fanlari sohasida jahon darajasidagi ilgʻor muhandislik maktabini yaratishning strategik vazifasiga mos keladi. CONCH Cement butun dunyo boʻylab yuzlab korxonalarni birlashtiradi, yuz millionlab tonna sement va qurilish materiallari ishlab chiqaradi va 20 dan ortiq mamlakatga mahsulot yetkazib beradi.

Алмалыкский государственный технический институт и китайская компания CONCH Cement подписали соглашение о стратегическом партнёрстве. Документ предусматривает совместную работу в производственной, образовательной и научно-исследовательской сферах, обмен опытом и реализацию проектов в области горной электромеханики. Особое внимание уделено внедрению инновационных технологий в учебный процесс с участием китайских специалистов.
Стороны договорились о подготовке и переподготовке кадров для структурных подразделений CONCH Cement на базе института. Планируется повышение квалификации сотрудников, проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, стажировки студентов и преподавателей за рубежом, а также подготовка специалистов по перспективным для компании специальностям.
Реализация инициатив соответствует стратегической задаче создания в институте передовой инженерной школы мирового уровня в области геологии, металлургии и инженерно-технических наук. CONCH Cement объединяет сотни предприятий по всему миру, производит цемент и строительные материалы в объёме сотен миллионов тонн и поставляет продукцию более чем в 20 стран.