Olmaliq davlat texnika instituti va Xitoyning CONCH Cement kompaniyasi strategik hamkorlik toʻgʻrisida bitim imzoladi. Hujjat ishlab chiqarish, taʼlim va ilmiy-tadqiqot sohalarida qoʻshma ishlarni, tajriba almashishni va togʻ elektromexanikasi sohasida loyihalarni amalga oshirishni nazarda tutadi. Xitoylik mutaxassislar ishtirokida oʻquv jarayoniga innovatsion texnologiyalarni joriy etishga alohida eʼtibor qaratilgan.
Tomonlar CONCH Cementning tarkibiy boʻlinmalari uchun institut bazasida kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash toʻgʻrisida kelishib oldilar. Xodimlarning malakasini oshirish, ilmiy-tadqiqot va tajriba-konstruktorlik ishlarini olib borish, talabalar va oʻqituvchilarning xorijda stajirovkasi, shuningdek, kompaniya uchun istiqbolli mutaxassisliklar boʻyicha mutaxassislar tayyorlash rejalashtirilgan.
Tashabbuslarni amalga oshirish institutda geologiya, metallurgiya va muhandislik-texnika fanlari sohasida jahon darajasidagi ilgʻor muhandislik maktabini yaratishning strategik vazifasiga mos keladi. CONCH Cement butun dunyo boʻylab yuzlab korxonalarni birlashtiradi, yuz millionlab tonna sement va qurilish materiallari ishlab chiqaradi va 20 dan ortiq mamlakatga mahsulot yetkazib beradi.

Almalyk State Technical Institute and the Chinese company CONCH Cement have signed a strategic partnership agreement. The document provides for joint work in the production, educational, and research spheres, exchange of experience, and the implementation of projects in the field of mining electromechanics. Special attention is given to the introduction of innovative technologies into the educational process with the participation of Chinese specialists.
The parties agreed to train and retrain personnel for CONCH Cement's structural divisions on the basis of the institute. Plans include advanced training for employees, the conduct of research and experimental design work, internships abroad for students and teachers, as well as the training of specialists in fields of study promising for the company.
The implementation of the initiatives corresponds to the strategic objective of creating within the institute an advanced engineering school of world-class level in the fields of geology, metallurgy, and engineering sciences. CONCH Cement brings together hundreds of enterprises around the world, produces cement and construction materials in volumes of hundreds of millions of tons, and supplies its products to more than 20 countries.