Markaziy bank Humans ilovasi orqali pul mablag‘larining ruxsatsiz yechib olinishi faktlari bo‘yicha tekshiruv yakunlanganini ma’lum qildi. Tekshiruv natijalari bo‘yicha to‘plangan materiallar huquqiy baho berish va amaldagi qonunchilik doirasida chora ko‘rish uchun Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasiga yuborildi.
Regulyator matbuot xizmati aniqlik kiritishicha, tekshiruv Humans kompaniyasiga to‘lov xizmatlarini ko‘rsatgan «Octogram» aksiyadorlik jamiyatining to‘lov tashkilotida o‘tkazilgan. Markaziy bankning farmoyishiga asosan u yerda ishchi guruh tuzilib, sodir bo‘lgan holatlar o‘rganilib, yakuniy ma’lumotnoma tayyorlandi.
Markaziy bank hozirda Humans faoliyati bilan bog‘liq vaziyat Toshkent shahar IIBB tomonidan ko‘rib chiqilayotganini ta’kidladi. Mablag‘lari ruxsatsiz yechib olingan fuqarolarga o‘z huquqlarini himoya qilish va keyingi tergov uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri huquqni muhofaza qilish organlariga murojaat qilish tavsiya etiladi.

Центральный банк сообщил о завершении проверки по фактам несанкционированного списания денежных средств через приложение Humans. По итогам разбирательства собранные материалы были направлены в Главное управление внутренних дел города Ташкента для правовой оценки и принятия мер в рамках действующего законодательства.
Как уточнили в пресс-службе регулятора, проверка проводилась в платежной организации акционерного общества «Octogram», которая оказывала платежные услуги компании Humans. На основании распоряжения Центрального банка там была создана рабочая группа, изучившая обстоятельства произошедшего и подготовившая итоговую справку.
В Центробанке отметили, что в настоящее время ситуация, связанная с деятельностью Humans, рассматривается ГУВД Ташкента. Гражданам, столкнувшимся с несанкционированным списанием средств, рекомендовано обращаться напрямую в правоохранительные органы для защиты своих прав и дальнейшего разбирательства.