Bitim shaffofligini ta’minlash uchun xalqaro maslahatchilar jalb qilingan: Rothschild & Co strategik va moliyaviy maslahatchi, KPMG moliyaviy, soliq va yuridik tekshiruv bo‘yicha ekspert (vendor due diligence), Deloitte esa mustaqil baholovchi hisoblanadi.
Majburiy bo‘lmagan narx takliflarini (NBO) taqdim etish bosqichida 10 ta xorijiy investordan arizalar kelib tushdi, ulardan 7 tasi majburiy takliflarning (BO) final bosqichiga qabul qilindi. Yakuniy bosqich analitik hisobotlar bilan virtual ma’lumotlar xonasiga (VDR) kirish, korxonaga tashriflar va rahbariyat bilan uchrashuvlarni o‘z ichiga oldi. Barcha ishtirokchilar Term Sheet — bitimning asosiy shartlari to‘g‘risidagi kelishuvga imzo chekishdi.
2025-yil 19-dekabrgacha olti nafar da’vogar majburiy narx takliflarini taqdim etdi. Takliflarni tahlil qilish va xalqaro tajribani hisobga olgan holda, eng yuqori narxlar va raqobatbardosh shartlarni taklif qilgan uchta da’vogar aniqlandi. Ularga takliflarni 2026-yil 23-yanvar soat 23:59 ga qadar (Toshkent vaqti bilan) yaxshilash uchun qo‘shimcha vaqt berildi.
Maslahatchilar barcha ishtirokchilarga BO bosqichi natijalari va xususiylashtirishning keyingi bosqichlari to‘g‘risida individual xatlar (Process Letter) yuboradilar. Qaror Davlat xususiylashtirish komissiyasi tomonidan tasdiqlangan, Agentlik esa maslahatchilar bilan birgalikda savdo jarayoni to‘g‘risida jamoatchilikni xabardor qilishni ta’minlaydi.

Продолжается заключительный этап международного открытого процесса приватизации 100% государственной доли в операторе мобильной связи ООО «Universal Mobile Systems» (MobiUz), сообщает Агентство государственных активов.
Для обеспечения прозрачности сделки привлекались международные консультанты: стратегическим и финансовым консультантом выступает Rothschild & Co, экспертом по финансовой, налоговой и юридической проверке (vendor due diligence) — KPMG, а независимым оценщиком — Deloitte.
На этапе подачи необязывающих ценовых предложений (NBO) поступили заявки от 10 иностранных инвесторов, 7 из которых были допущены к финальному этапу обязывающих предложений (BO). Финальный этап включал доступ к виртуальной комнате данных (VDR) с аналитическими отчетами, визиты на предприятие и встречи с руководством. Все участники подписали Term Sheet — соглашение об основных условиях сделки.
До 19 декабря 2025 года шесть претендентов подали обязывающие ценовые предложения. После анализа предложений и с учетом международного опыта определены три претендента, предложившие наиболее высокие цены и конкурентные условия. Им предоставлено дополнительное время для улучшения предложений до 23:59 23 января 2026 года (ташкентское время).
Консультанты направят всем участникам индивидуальные письма (Process Letter) с результатами этапа BO и дальнейшими шагами приватизации. Решение утверждено Государственной комиссией по приватизации, а Агентство совместно с консультантами будет обеспечивать общественное информирование о ходе торгов.