Bitim shaffofligini ta’minlash uchun xalqaro maslahatchilar jalb qilingan: Rothschild & Co strategik va moliyaviy maslahatchi, KPMG moliyaviy, soliq va yuridik tekshiruv bo‘yicha ekspert (vendor due diligence), Deloitte esa mustaqil baholovchi hisoblanadi.
Majburiy bo‘lmagan narx takliflarini (NBO) taqdim etish bosqichida 10 ta xorijiy investordan arizalar kelib tushdi, ulardan 7 tasi majburiy takliflarning (BO) final bosqichiga qabul qilindi. Yakuniy bosqich analitik hisobotlar bilan virtual ma’lumotlar xonasiga (VDR) kirish, korxonaga tashriflar va rahbariyat bilan uchrashuvlarni o‘z ichiga oldi. Barcha ishtirokchilar Term Sheet — bitimning asosiy shartlari to‘g‘risidagi kelishuvga imzo chekishdi.
2025-yil 19-dekabrgacha olti nafar da’vogar majburiy narx takliflarini taqdim etdi. Takliflarni tahlil qilish va xalqaro tajribani hisobga olgan holda, eng yuqori narxlar va raqobatbardosh shartlarni taklif qilgan uchta da’vogar aniqlandi. Ularga takliflarni 2026-yil 23-yanvar soat 23:59 ga qadar (Toshkent vaqti bilan) yaxshilash uchun qo‘shimcha vaqt berildi.
Maslahatchilar barcha ishtirokchilarga BO bosqichi natijalari va xususiylashtirishning keyingi bosqichlari to‘g‘risida individual xatlar (Process Letter) yuboradilar. Qaror Davlat xususiylashtirish komissiyasi tomonidan tasdiqlangan, Agentlik esa maslahatchilar bilan birgalikda savdo jarayoni to‘g‘risida jamoatchilikni xabardor qilishni ta’minlaydi.

The final stage of the international open process for the privatization of the state’s 100% stake in mobile operator OOO "Universal Mobile Systems" (MobiUz) is ongoing, the Agency for State Assets reports.
To ensure the transparency of the transaction, international consultants were engaged: Rothschild & Co is acting as the strategic and financial consultant, KPMG as the expert for financial, tax, and legal review (vendor due diligence), and Deloitte as the independent appraiser.
At the stage of submitting non-binding offers (NBO), applications were received from 10 foreign investors, 7 of whom were admitted to the final stage of binding offers (BO). The final stage included access to a virtual data room (VDR) with analytical reports, visits to the company, and meetings with management. All participants signed the Term Sheet — an agreement on the main terms of the transaction.
By December 19, 2025, six bidders had submitted binding price offers. After analyzing the offers and taking into account international experience, three bidders were identified that offered the highest prices and competitive terms. They were given additional time to improve their offers until 23:59 on January 23, 2026 (Tashkent time).
The consultants will send all participants individual letters (Process Letter) with the results of the BO stage and the next steps of the privatization. The decision was approved by the State Commission for Privatization, and the Agency, together with the consultants, will ensure public awareness of the progress of the bidding.