O'zbekiston Vazirlar Mahkamasi elektrenergetikada texnologik buzilishlarni hisobga olish qoidalarini tasdiqladi
Qaror hodisalarni tekshirish, tasniflash va hujjatlashtirishni tartibga soladi
O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasi elektrenergetika tizimida texnologik buzilishlarni tekshirish va hisobga olish tartibini tasdiqladi. 2025-yil 31-dekabrdagi 850-sonli qaror elektr qurilmalarining shikastlanishini, ularning ishlash parametrlarining og‘ishini va elektr energiyasini rejalashtirilgan rejmdan tashqari qisman yoki to‘liq to‘xtatib qo‘yish holatlarini aniqlash, tasniflash va hujjatlashtirish tartiblarini belgilaydi.
Barcha hodisalar buzilish xarakteri va oqibatlarining og‘irligiga qarab avariya va birinchi va ikkinchi darajali ishdan chiqishlarga bo‘linadi. Texnologik buzilishlarni tekshirish ular aniqlangan zahoti boshlanishi va o‘n kun ichida yakunlanishi kerak. Hisobga olish barcha elektrenergetika ob’ektlariga – elektr energiyasini ishlab chiqarish, saqlash, uzatish va taqsimlash korxonalariga, shuningdek, tegishli tarmoqlarga yuklatiladi.
Hujjat texnologik buzilishlarga nisbatan shaffoflik va tezkorlikni oshirishga, nazoratni yaxshilashga va mamlakat energetika tizimining barqaror ishlashini ta’minlashga qaratilgan.

Кабмин Узбекистана утвердил правила учёта технологических нарушений в электроэнергетике
Кабинет Министров Узбекистана утвердил порядок проверки и учёта технологических нарушений в системе электроэнергетики. Постановление №850 от 31 декабря 2025 года устанавливает процедуры выявления, классификации и документирования повреждений электрических установок, отклонений параметров их работы и случаев частичной или полной приостановки подачи электроэнергии вне запланированного режима.
Все инциденты подразделяются на аварии и выходы из строя первой и второй степени в зависимости от характера нарушения и тяжести последствий. Проверка технологических нарушений должна начинаться сразу после их выявления и завершаться в течение десяти дней. Учёт возложен на все объекты электроэнергетики — предприятия по производству, хранению, передаче и распределению электроэнергии, а также связанные сети.
Документ направлен на повышение прозрачности и оперативности реагирования на технологические нарушения, улучшение надзора и обеспечение стабильной работы энергетической системы страны.