Investor S&P 500 o'sishining uzoq davri yakunlanganini ta'kidladi va O'zbekiston kompaniyalarining aksiyalarini sotib oldi
Mashhur amerikalik investor Jim Rojers o‘zining barcha AQSh aksiyalarini sotdi va kapitalning bir qismini O‘zbekiston aktivlariga yo‘naltirdi.
«RBK Investitsiyalar»ga bergan intervyusida u bu qarorni 2025-yilda S&P 500 indeksi 16% dan ortiq o‘sib, 6845,49 punktga yetganidan keyin Amerika bozorida tuzatish xavfi bilan izohladi.
Rojers «Respublika fond birjasi Toshkent»da sotiladigan aksiyalarning «ko‘pchiligini», jumladan, bank, neft-gaz, telekommunikatsiya va boshqa sohalardagi kompaniyalarni sotib oldi. Shu bilan birga, u suveren obligatsiyalarni sotib olmadi va so‘m bo‘yicha valyuta xavfini himoya qilmadi va milliy valyutaga ishonch bildirdi.
Investor O‘zbekiston bozoriga qiziqishni 2021-yilda ham bildirgan, o‘shanda uning mamlakatda aktivlari bo‘lmagan. Shu bilan birga, Rojers Xitoy kompaniyalarining, jumladan, Air China va China Eastern aksiyalarini ushlab turishda davom etmoqda, garchi kotirovkalarning tez o‘sishi sababli ushbu bozordan chiqish ehtimolini istisno qilmasa ham.

Крупный инвестор Джим Роджерс продал все акции США и вложился в Узбекистан
Известный американский инвестор Джим Роджерс продал все свои акции США и перераспределил часть капитала в активы Узбекистана.
В интервью «РБК Инвестициям» он объяснил решение опасениями коррекции на американском рынке после исторического роста S&P 500 в 2025 году, когда индекс вырос более чем на 16% и достиг 6845,49 пункта.
Роджерс приобрёл «большинство бумаг, торгующихся на Республиканской фондовой бирже Тошкент», включая компании банковского, нефтегазового, телекоммуникационного и других секторов. При этом он не покупал суверенные облигации и не хеджировал валютные риски по суму, выразив доверие национальной валюте.
Интерес к узбекскому рынку инвестор проявлял ещё в 2021 году, тогда активами в стране он не владел. При этом Роджерс продолжает держать акции китайских компаний, включая Air China и China Eastern, хотя не исключает возможного выхода с этого рынка из-за быстрого роста котировок.