O'zbekiston dunyodagi eng yirik oltin xaridorlari uchligiga kirdi
2025-yilning noyabr oyida O‘zbekiston 10 tonna oltin sotib olib, dunyodagi eng yirik oltin xaridorlari orasida uchinchi o‘rinni egalladi. Bu haqda Jahon oltin kengashi xabar bermoqda.
Jami bo‘lib, sayyoramizning markaziy banklari bir oy ichida 45 tonna qimmatbaho metal sotib oldi, bunda talabning asosiy o‘sishini global iqtisodiy noaniqlik sharoitida zaxiralarini oshirayotgan rivojlanayotgan davlatlar ta’minladi.
Ketma-ket ikkinchi oy Polsha 12 tonna bilan xaridlar bo‘yicha yetakchi bo‘ldi, Braziliya 11 tonna bilan ikkinchi o‘rinda, O‘zbekiston 10 tonna bilan uchinchi o‘rinda. Qozog‘iston ham 8 tonna bilan sezilarli xaridorlar qatorida. Oltin sotuvi minimal bo‘ldi: Iordaniya zaxirasini 2 tonnaga, Qatar 1 tonnaga kamaytirdi.
Ta’kidlanishicha, 2025-yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston dunyodagi eng yirik oltin sotuvchilari uchligida qolmoqda, faqat Singapur va Rossiyadan keyin, bu oltin va valyuta zaxiralarini boshqarishning moslashuvchan strategiyasini aks ettiradi.

In November, the country purchased 10 tons of precious metal and strengthened its position in the market
In November 2025, Uzbekistan ranked third among the largest gold buyers in the world, acquiring 10 tons. This is reported by the World Gold Council.
In total, central banks around the world bought 45 tons of precious metal in a month, with the main growth in demand coming from developing countries increasing reserves in the face of global economic uncertainty.
Poland became the leader in purchases for the second month in a row with 12 tons, Brazil was in second place with 11 tons, and Uzbekistan was third with 10 tons. Kazakhstan was also among the notable buyers with 8 tons. Gold sales were minimal: Jordan reduced reserves by 2 tons, Qatar by 1 ton.
It is noted that at the end of 2025, Uzbekistan remains in the top three gold sellers in the world, second only to Singapore and Russia, which reflects a flexible strategy for managing gold and foreign exchange reserves.