O'zbekiston dunyodagi eng yirik oltin xaridorlari uchligiga kirdi
2025-yilning noyabr oyida O‘zbekiston 10 tonna oltin sotib olib, dunyodagi eng yirik oltin xaridorlari orasida uchinchi o‘rinni egalladi. Bu haqda Jahon oltin kengashi xabar bermoqda.
Jami bo‘lib, sayyoramizning markaziy banklari bir oy ichida 45 tonna qimmatbaho metal sotib oldi, bunda talabning asosiy o‘sishini global iqtisodiy noaniqlik sharoitida zaxiralarini oshirayotgan rivojlanayotgan davlatlar ta’minladi.
Ketma-ket ikkinchi oy Polsha 12 tonna bilan xaridlar bo‘yicha yetakchi bo‘ldi, Braziliya 11 tonna bilan ikkinchi o‘rinda, O‘zbekiston 10 tonna bilan uchinchi o‘rinda. Qozog‘iston ham 8 tonna bilan sezilarli xaridorlar qatorida. Oltin sotuvi minimal bo‘ldi: Iordaniya zaxirasini 2 tonnaga, Qatar 1 tonnaga kamaytirdi.
Ta’kidlanishicha, 2025-yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston dunyodagi eng yirik oltin sotuvchilari uchligida qolmoqda, faqat Singapur va Rossiyadan keyin, bu oltin va valyuta zaxiralarini boshqarishning moslashuvchan strategiyasini aks ettiradi.

Узбекистан вошёл в тройку крупнейших покупателей золота в мире
В ноябре 2025 года Узбекистан занял третье место среди крупнейших покупателей золота в мире, приобретя 10 тонн. Об этом сообщает Всемирный совет по золоту.
Всего центральные банки планеты за месяц купили 45 тонн драгметалла, при этом основной рост спроса обеспечили развивающиеся страны, наращивающие резервы в условиях глобальной экономической неопределённости.
Лидером покупок второй месяц подряд стала Польша — 12 тонн, на втором месте Бразилия с 11 тоннами, Узбекистан — третий с 10 тоннами. Среди заметных покупателей также Казахстан с 8 тоннами. Продажи золота были минимальны: Иордания снизила резервы на 2 тонны, Катар — на 1 тонну.
Отмечается, что по итогам 2025 года Узбекистан остаётся в тройке крупнейших продавцов золота в мире, уступая только Сингапуру и России, что отражает гибкую стратегию управления золотыми и валютными резервами.