O‘zbekistonning Buxoro viloyatida birinchi jigar transplantatsiyasi muvaffaqiyatli amalga oshirildi, deb xabar berdi respublika Sog‘liqni saqlash vazirligi. Olot tumanidan bo‘lgan bemor Vaxijon Nazarov bir necha yildan beri jigar sirrozidan aziyat chekib kelgan va murakkab operatsiya haqida qarorni mahalliy shifokorlar Respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot markazi mutaxassislari ishtirokida qabul qilishgan.
Bemorning turmush o‘rtog‘i donor bo‘ldi. Operatsiya deyarli 10 soat davom etdi va transplantolog Jasur Sobirov boshchiligidagi buxorolik jarrohlar jamoasi tomonidan xorijiy mutaxassis Somon Nexixboliyon ishtirokida o‘tkazildi. Hozirda bemor va donorning ahvoli qoniqarli, ular shifokorlar nazorati ostida davolanishni davom ettirmoqda.
Sog‘liqni saqlash vazirligi bunday murakkab operatsiyalarning hududlarda joriy etilishi sog‘liqni saqlashning rivojlanishini va aholiga yuqori malakali tibbiy yordamning yaqinlashayotganini ko‘rsatadi, deb ta’kidladi.

В Бухарской области Узбекистана успешно выполнена первая трансплантация печени, сообщили в Минздраве республики. Пациент Вахиджон Назаров из Олотского района страдал циррозом печени несколько лет, и решение о сложной операции приняли местные медики при участии специалистов Национального медицинского центра.
Донором выступила супруга пациента. Операция длилась почти 10 часов и была проведена командой бухарских хирургов под руководством трансплантолога Джасура Собирова с участием иностранного специалиста Сомона Нехихболийона. В настоящий момент состояние пациента и донора удовлетворительное, они продолжают лечение под наблюдением врачей.
Минздрав подчеркнул, что внедрение таких сложных операций в регионах демонстрирует развитие здравоохранения и приближение высококвалифицированной медицинской помощи к населению.