O'zbekiston xalqaro internetga ulanishni 5 000 Gbit/s gacha oshirishni rejalashtirmoqda
O‘zbekiston yangilangan «O‘zbekiston–2030» strategiyasi doirasida raqamli infratuzilmani va IT-sektorini rivojlantirish bo‘yicha keng ko‘lamli rejalarini e’lon qildi. 2030-yilga kelib xalqaro internetning o‘tkazish qobiliyati 5 000 Gbit/s ga yetadi, optik tolali va keng polosali tarmoqlar qamrovi esa 98,2% dan 99,9% gacha oshadi. Past tezlikdagi tarif rejalari 13 Mbit/s dan 20 Mbit/s gacha o‘sadi, telekommunikatsiya sohasining yillik o‘sishi esa 9,2% dan 15% gacha ko‘tariladi.
Raqamli xizmatlar eksporti ham kuchli turtki oladi — 2026-yilda 1 milliard dollardan 2030-yilga kelib 5 milliard dollargacha. Mamlakatning IT-parki asosiy drayverga aylanadi: rezidentlar soni ikki baravar ko‘payib 7,5 mingga yetadi, ularning YaIMdagi ulushi 1,5% ni tashkil etadi, eksport qiluvchi kompaniyalar ulushi esa 28% dan 40% gacha oshadi. 100 mingta yangi ish o‘rni yaratish, 2 mingdan ortiq startapni qo‘llab-quvvatlash va 2027-yilga kelib qiymati 1 milliard dollarga teng bo‘lgan birinchi milliy «birlashgan» kompaniyasining paydo bo‘lishi rejalashtirilgan.
Strategiyada, shuningdek, sun’iy intellekt va mobil tarmoqqa e’tibor qaratilgan: 5 million mutaxassisni tayyorlash va xalqaro ahamiyatga ega bo‘lgan avtomobil yo‘llarini 100% mobil internet bilan qamrab olish. O‘zbekiston hukumatning sun’iy intellektdan foydalanishga tayyorligi bo‘yicha jahon indeksida 50-o‘rinni egallashni va mamlakatning mintaqada raqamli iqtisodiyot yetakchisi sifatidagi pozitsiyasini mustahkamlashni kutmoqda.

Uzbekistan Plans to Increase International Internet Connection to 5,000 Gbps
Uzbekistan has announced ambitious plans to develop digital infrastructure and the IT sector as part of the updated "Uzbekistan-2030" Strategy. By 2030, the bandwidth of the international Internet will reach 5,000 Gbps, and the coverage of fiber-optic and broadband networks will increase from 98.2% to 99.9%. Low-speed tariff plans will increase from 13 Mbps to 20 Mbps, and the annual growth of the telecommunications industry will increase from 9.2% to 15%.
The export of digital services will also receive a strong boost - from $1 billion in 2026 to $5 billion by 2030. The country's IT park will become a key driver: the number of residents will double to 7.5 thousand, the share of their services in GDP will be 1.5%, and the share of exporting companies will increase from 28% to 40%. It is planned to create 100 thousand new jobs, support more than 2 thousand startups, and the emergence of the first national "unicorn" worth $1 billion by 2027.
The strategy also focuses on artificial intelligence and mobile network: training 5 million specialists and achieving 100% coverage of international highways with mobile Internet. Uzbekistan expects to take 50th place in the world index of government readiness to use AI and strengthen the country's position as a leader in the digital economy of the region.