O'zbekiston sun'iy intellektni joriy etishga tayyorgarlik bo'yicha jahon reytingida yuqoriladi
O‘zbekiston Oxford Insights tomonidan tuzilgan 2025-yil uchun sun’iy intellektni joriy etishga hukumatlarning tayyorgarlik indeksi reytingida 62-o‘rinni egalladi. O‘tgan yilga nisbatan sakkiz pog‘ona yuqorilab, 54,69 ball to‘pladi. Respublika eng katta yutuqlarga «Siyosat salohiyati» (80,5) va «Davlat boshqaruvi» (79,13) toifalari bo‘yicha erishdi, «Sun’iy intellekt infratuzilmasi» ko‘rsatkichlari esa 45,87 ballni tashkil etdi.
Ekspertlar mamlakatning ishonchli taraqqiyotini, ayniqsa, prezidentning 2030-yilga kelib sun’iy intellekt sohasida besh million mutaxassis tayyorlash bo‘yicha ulkan maqsadini hisobga olgan holda qayd etmoqdalar. Janubiy va Markaziy Osiyo mintaqasida O‘zbekiston Hindiston, Turkiya va Qozog‘istondan keyin to‘rtinchi o‘rinni egalladi.
Indeks 195 mamlakatning iqtisodiy, iqlimiy va ijtimoiy muammolarni hisobga olgan holda sun’iy intellektni integratsiya qilishga tayyorligini baholaydi. Hujjat yutuqlarni qayd etadi, kamchiliklarni aniqlaydi va davlat boshqaruviga texnologiyalarni samarali joriy etish bo‘yicha tavsiyalar beradi, bu esa O‘zbekistonning muvaffaqiyatini murakkab global raqamli muhitda ayniqsa sezilarli qiladi.

Узбекистан поднялся в мировом рейтинге готовности к внедрению ИИ
Узбекистан занял 62-е место в Индексе готовности правительств к внедрению искусственного интеллекта за 2025 год, составленном Oxford Insights, улучшив результат на восемь позиций по сравнению с прошлым годом и набрав 54,69 балла. Наибольшие успехи республика показала в категориях «Потенциал политики» (80,5) и «Государственное управление» (79,13), тогда как показатели «Инфраструктуры ИИ» составили 45,87 балла.
Эксперты отмечают уверенный прогресс страны, особенно на фоне амбициозной цели президента подготовить к 2030 году пять миллионов специалистов в области искусственного интеллекта. В регионе Южной и Центральной Азии Узбекистан занимает четвёртое место после Индии, Турции и Казахстана.
Индекс оценивает готовность 195 стран интегрировать ИИ с учётом экономических, климатических и социальных вызовов. Документ фиксирует достижения, выявляет пробелы и предлагает рекомендации для эффективного внедрения технологий в госуправление, что делает успех Узбекистана особенно заметным на фоне сложной глобальной цифровой среды.