O‘zbekiston hukumati «Sun’iy intellekt sohasida besh million yetakchi» loyihasi to‘g‘risidagi qarorni tasdiqladi, bu «Bir million dasturchi» tashabbusining davomi hisoblanadi. Dasturning maqsadi — yoshlarni ITga jalb qilish va kelajakdagi yuqori maoshli kasblar uchun zarur bo‘lgan raqamli ko‘nikmalarni rivojlantirish. Har yili milliy tanlov o‘tkaziladi, unda eng yaxshi ishtirokchilar pul mukofotlari va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlanadi.
Mukofotlar orasida 100 nafar o‘qituvchi uchun 1 000 dollardan, 10 nafar pedagog uchun xorijiy sayohatlar, 500 nafar yosh ishtirokchi uchun noutbuklar va yana 500 kishi uchun sovrinlar bor. Uchta oliy o‘quv yurti pul mukofotlarini oladi, ikkita maktab esa «Prezident sovg‘asi» — elektromobillar bilan taqdirlanadi.
Bundan tashqari, «Muhammad al-Xorazmiy vorislari» loyihasi doirasida yoshlar zamonaviy IT-kasblar, jumladan, loyihalar va startaplarni boshqarish, shuningdek, xorijiy tillarni o‘rganish va xalqaro IT-sertifikatlar olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Tashabbus malakali mutaxassislarni tayyorlash va mamlakat raqamli iqtisodiyoti uchun kadrlar zaxirasini shakllantirishga qaratilgan.

Правительство Узбекистана утвердило постановление о проекте «Пять миллионов лидеров в области искусственного интеллекта», продолжении инициативы «Один миллион программистов». Цель программы — вовлечение молодежи в IT и развитие цифровых навыков, необходимых для будущих высокооплачиваемых профессий. Ежегодно проходит национальный конкурс, где лучших участников отмечают денежными премиями и ценными подарками.
Среди наград — по 1 000 долларов для 100 преподавателей, зарубежные поездки для 10 педагогов, ноутбуки для 500 молодых участников и призы для ещё 500 человек. Три высших учебных заведения получают денежные премии, а две школы награждаются «Подарком Президента» — электромобилями.
Дополнительно в рамках проекта «Наследники Мухаммада аль-Хорезми» молодежь получает возможность бесплатного обучения современным IT-профессиям, включая управление проектами и стартапами, а также изучение иностранных языков и международные IT-сертификаты. Инициатива направлена на подготовку квалифицированных специалистов и формирование кадрового резерва для цифровой экономики страны.