O'zbekiston va Anadolu Isuzu Samarqand avtomobil zavodini rivojlantirishni rejalashtirdi
Ishlab chiqarish kengaytiriladi, jumladan, yangi qishloq xo'jaligi texnikasi va eksport yetkazib berish
O'zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Anadolu Isuzu bosh direktori Yusuf Arikan bilan uchrashuv o'tkazdi. Tomonlar hamkorlikning joriy holati va istiqbollarini, jumladan, quvvatlarni modernizatsiya qilish, mahalliylashtirish va texnologiyalarni transfer qilish, shuningdek, investor 2025-yil dekabr oyida aksiyalarining 75,2 foizini sotib olgan Samarqand avtomobil zavodini bosqichma-bosqich rivojlantirishni muhokama qildilar.
Yangi turdagi qishloq xo'jaligi texnikasi va ixtisoslashtirilgan avtotransport vositalari ishlab chiqarishni yo'lga qo'yish, model qatorini kengaytirish va mahsulot ishlab chiqarish hajmini oshirishga alohida e'tibor qaratildi. Mahsulotlar ichki bozorga ham, eksportga ham yo'naltiriladi.

Uzbekistan and Anadolu Isuzu outline the development of the Samarkand Automobile Plant
The Minister of Investments, Industry and Trade of Uzbekistan, Laziz Kudratov, held a working meeting with the General Director of Anadolu Isuzu, Yusuf Arikan. The parties discussed the current state and prospects of cooperation, including the modernization of facilities, localization and technology transfer, as well as the phased development of the Samarkand Automobile Plant, where the investor acquired 75.2% of the shares in December 2025.
Particular attention was paid to the launch of production of new types of agricultural machinery and specialized vehicles, expanding the model range and increasing production volumes. The products will be focused on both the domestic market and export.
Following the meeting, the parties confirmed their interest in further strengthening the strategic partnership and expanding cooperation in the automotive industry. The deal to sell the state share in SamAuto to the Turkish company Anadolu Isuzu was completed in December 2025.