BMTning «Jahon iqtisodiy ahvoli va istiqbollari – 2026» hisobotiga ko‘ra, O‘zbekiston iqtisodiyoti kelgusi uch yil ichida MDHda eng yuqori o‘sish sur’atlarini namoyish etadi. 2025-yil yakunlariga ko‘ra, mamlakat YaIM 7,3 foizga o‘sdi, bunga barqaror ichki talab, aholi daromadlarining o‘sishi va Xitoy bilan qo‘shma loyihalar, shu jumladan, keng ko‘lamli davlat investitsiyalari yordam berdi. 2026-yilda o‘sish 6,0 foiz, 2027-yilda esa 5,9 foiz darajasida bo‘lishi kutilmoqda, bu o‘rtacha mintaqaviy ko‘rsatkichlardan ancha yuqori.
Narx barqarorligi dinamikasi ham ijobiy: 2025-yilda inflyatsiya 9 foizni tashkil etdi, 2026–2027-yillarda esa mos ravishda 7,1 foiz va 5,8 foizgacha pasayishi prognoz qilinmoqda. Inflyatsiyaning sekinlashishi jahon oziq-ovqat va energiya narxlarining barqarorlashuvi, shuningdek, samarali pul-kredit siyosati bilan bog‘liq.
Tahlilchilar saqlanib qolayotgan zaifliklarni ta’kidlamoqda: iqtisodiyotning oltin jahon narxlariga bog‘liqligi, dengizga chiqish yo‘lining yo‘qligi sababli logistika cheklovlari va agrar sektorning ekstremal ob-havo sharoitlariga sezgirligi. Shunga qaramay, 2026-yilda MDH bo‘yicha o‘rtacha o‘sishning 2,2 foizgacha sekinlashishi fonida O‘zbekiston mintaqaviy lokomotiv bo‘lib qolmoqda, kelgusidagi taraqqiyot esa tarkibiy islohotlar, raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish va institutsional o‘zgarishlarga bog‘liq bo‘ladi.

According to the UN report "World Economic Situation and Prospects 2026," Uzbekistan's economy will demonstrate one of the highest growth rates in the CIS over the next three years. In 2025, the country's GDP grew by 7.3%, driven by strong domestic demand, rising incomes, and large-scale government investments, including joint projects with China. Growth is expected to be 6.0% in 2026 and 5.9% in 2027, significantly higher than the regional average.
The dynamics of price stability are also positive: inflation in 2025 was 9%, and it is projected to decrease to 7.1% and 5.8% in 2026-2027, respectively. The slowdown in inflation is attributed to the stabilization of global food and energy prices, as well as effective monetary policy.
Analysts note persistent vulnerabilities: the economy's dependence on global gold prices, logistical constraints due to the lack of sea access, and the agricultural sector's sensitivity to extreme weather conditions. Nevertheless, against the backdrop of slowing growth in the CIS to an average of 2.2% in 2026, Uzbekistan remains a regional engine, and further progress will depend on structural reforms, the development of the digital economy, and institutional transformations.